Vystreliť vie každý, ale trafiť sa je umenie

Športová streľba v sebe spája nutnosť dobrej fyzickej kondície, disciplíny a psychického sústredenia. Vyžaduje talent a tvrdý tréning, no hlavne zodpovednosť a triezve uvažovanie.

„Dobrým strelcom nemôže byť každý, nech sa akokoľvek snaží. Veľa sa dá natrénovať, ale to na vrcholové výsledky nestačí,“ vysvetľuje rozhodca súťaží Ligy obrannej streľby (LOS-SK) Alexander Tuba. „K streľbe som sa dostal už ako malý. Bol to pre mňa taký svet dospelých. Vtedy som ešte nevedel, že drvivá väčšina mužov má zbraň preto, lebo sú to de facto veční chlapci. No a aby sme to zamaskovali, tvárime sa, že sme športoví strelci,“ dopĺňa s úsmevom.

Keď strieľajú profesionáli

Slovensko sa v tomto smere môže popýšiť mnohými úspešnými reprezentantmi, ktorí bodovali aj na najvýznamnejších športových podujatiach – napríklad Danka Barteková alebo Jozef Gönci. Disciplíny, v ktorých si strelci môžu zmerať sily, sa radia do štyroch oblastí – brokové, guľové, vzduchové a perkusné. Ročne sa na Slovensku organizuje viacero pretekov na národnej, regionálnej či miestnej úrovni.

Súťažechtiví jedinci si svoju mušku zdokonaľujú systematickým tréningom. „Veľká časť z neho prebieha takpovediac nasucho – bez nábojov. Ide hlavne o získanie bezpečných návykov pri uchopení zbrane a manipulácii s ňou. Samotná streľba je už trochu o inom. Tam treba pochopiť dynamiku od správneho uchopenia cez stlačenie spúšte až po výstrel. Takto to znie jednoducho. Nastrieľať slušné skóre je však fuška,“ rozpráva Tuba.

Aj zabaviť sa dá

Väčšina členov streleckých klubov sa však streľbe venuje v rámci psychohygieny či rekreačne. Držitelia zbrojných preukazov, ktorých prioritou je vedieť zbraň správne používať, nemusia byť ostrostrelci. Nadobúdanie zručností je však pre nich nevyhnutné.

„Načo mať zbraň a nevedieť ju použiť? O sviatočných strelcoch platí to isté, čo o sviatočných vodičoch,“ zdôvodňuje technický poradca a člen streleckého klubu Inovec Jozef Šenkerík a dodáva „Čo sa týka  obyčajných ľudí, je tu jedna akcia – LOS-SK. Ide o súťaž, v ktorej sa okrem presnej streľby hodnotí aj spôsob streľby, krytia a správania sa pri možnom zlyhaní zbrane, prípadne aj prebíjanie.“

Žiadna zbraň ešte nikdy nikoho nezabila

Napriek tomu, že športová streľba je pomerne rozšírená, niektorí ľudia ju vnímajú negatívne. Dôvodom ich postoja je podľa držiteľov zbrojných preukazov strach zo zbraní, posilnený mylnými informáciami, ktoré k verejnosti prenikajú často kvôli neznalosti novinárov.

„V správach o úmrtiach v dôsledku streľby média vždy poukazujú na použitie zbrane. V ľuďoch to evokuje pocit, že sú pre spoločnosť hrozbou. Faktom však je, že zbrane nevraždia, vždy to je človek na ich konci,“ objasňuje Šenkerík. „Jednoducho povedané, zbraň nie je o nič viac nebezpečná ako trebárs automobil. Ak ho dostane do rúk ten, kto nemá, dopadne to zle.“

Vysvetľuje, že na to, aby sa takýmto prípadom predchádzalo slúži legislatíva. Tá určuje prísne pravidlá, aby „sitom skúšok“ prešli len jedinci, ktorí sú psychicky a fyzicky spôsobilí použiť zbraň v prípadoch, ktoré striktne definuje zákon. Pri narábaní so zbraňou je však dôležité mať na pamäti i fyzikálne zákony.

„Klasická strelná zbraň má mechanické zariadenie, ktoré za pomoci premeny chemickej energie na tlak, vymrští teleso dostatočne veľkou rýchlosťou. A asi si viete predstaviť, čo sa stane, ak toto teleso narazí do akéhokoľvek predmetu,“ prízvukuje Šenkerík. Preto pri streľbe dôležitú úlohu zohrávajú mentálne a duševné dispozície jednotlivca. Chyby pri nej sú neprípustné.

Zbrane, hŕ na ne. Ale s rozumom!

Športová streľba má mnoho pozitív. Zlepšuje koordináciu a reakcie, zvyšuje koncentráciu. Zaručuje zábavu, vzrušenie, eufóriu. Pomáha budovať trvácne sociálne kontakty. Naviac ide o šport, ktorého vykonávanie je vekovo neobmedzené.

Anna Šenkeríková

Foto: autorka



Pridaj komentár