Záver fašiangov oslávili ľudové súbory sprievodom po meste

1959296_10200740914884118_1345262208_nRUŽOMBEROK, 4. 3. 2014- Kultúrny dom Andreja Hlinku(KDAH) a Folklórny súbor Liptov (FSL) organizovali Fašiangový sprievod mestom. Na sprievode sa zúčastnili aj bursovníci zo Štiavničky, Liskovej, Likavky, Lúčok, Komjatnej, Černovej a Ludrovej.

            V utorok popoludní sa mestom ozýval spev a veselá hudba. Mestom prechádzal ľudový sprievod folklórnych súborov a skupín, ktoré sa v rôznych častiach námestia prezentovali svojim tancom a spevom.

Pôvodne, keď sme pred dvadsiatimi rokmi začínali, bola to naša iniciatíva robiť nejaké fašiangové zvyky po meste. Robili sme to  sami ako Folklórny súbor Liptov,“ povedal organizačný vedúci FSL Igor Littva. Ďalej prezradil, že pred tromi rokmi sa k organizácii pridala referentka cestovného ruchu Gabriela Demčáková aj pracovníci KDAH, ktorí pozvali do pochodu ďalších účastníkov: „Vtedy prišli prvýkrát bursovníci, ktorí nie sú členovia žiadnej folklórnej skupiny ani súboru, ale bežne chodia na takéto akcie. Za tri roky sa to rozrástlo tak, že sa stali členmi tejto pochôdzky aj členovia týchto folklórnych skupín.“

            Pochod začínal FSL na ulici Madačovej a bol rozdelený do piatich kôl, kde sa postupne pridávali ďalší účastníci. V sprievode, okrem súboristov, nechýbal vodník, medveď, čerti, strigy či iné bytosti z rozprávok. Záver podujatia sa konal v Kine Kultúra takzvaným pochovávaním basy, ktorú predtým niesli v sprievode po námestí.

„Je super, že sa táto tradícia zachovala aj doteraz, že si to môže pozrieť aj mladá generácia,“ povedala diváčka Jana.

Littva ďalej prezradil, že prípravy trvajú zhruba mesiac, pretože v repertoári FSL majú tieto fašiangové zvyky a tance už odskúšané a každoročne to len obmieňajú. „Tieto tance predvádzame každoročne, tak ako napríklad aj Likavská svadba a pierka,“ prezradila Miriam z Folklórneho súboru Likava.

„Je milé, že človek aj teraz môže niečo takéto zažiť, pozrieť si ako to niekedy bolo. Hlavne deti sa s tým nestretávajú bežne, takže z toho určite majú radosť,“ povedala diváčka Martina.

„Chodíme sa s deťmi  pozerať pravidelne a myslím, že z toho majú radosť. Je fajn, že sa to zachovalo aj doteraz,“ dodal divák Radoslav.

Fašiangy je obdobie od Troch kráľov až do Popolcovej stredy. Potom nasleduje 40-dňový pôst až do Veľkého piatku. Je to prechodné obdobie medzi zimou a jarou.

FOTO: autor



Pridaj komentár