Život s číslom štrnásť

Päťdesiatšesťročný Američan Blaine Harden nebol žiaden novinársky holobriadok, keď sa v dvetisícôsmom stretol s Kórejcom Šinom Tong-hjokom (ďalej už len Šin). Mal za sebou tridsaťročnú prax ako národný spravodajca pre Washington Post, New York Times, Times Magazine. Afriku, Áziu či východnú Európu pozná tak dobre ako New York alebo Seattle. Jeho špecializáciou je totižto žurnalistika krízových oblastí – videl a počul už všeličo. Po príbehu utečenca Šina mu však ostalo sucho v ústach, hoci je majstrom slova.

Schôdzka sčítaného novinára z najliberálnejšej krajiny sveta a šikmookého chlapca z čiernej diery Zeme, ktorý donedávna netušil, že život má väčšiu hodnotu ako šijací stroj bola začiatkom histórie knihy Útek z tábora 14.

Blaine je profesionál. Vedel, že pokiaľ ide o rozvojové, komunistické, diktátorské, prosto kízové krajiny, človek nie je nikdy dostatočne dobre pripravený na ich osud. Nemal však žiadne ilúzie. Vedel, že utečenci často zveličujú, dramatizujú a pripisujú si zážitky, ktoré prežili iní, preto bral všetko s nadhľadom. No Šinova výpoveď ho šokovala. Štyri roky strávil počúvaním mladého utečenca, overovaním jeho výpovede. Šin mu neklamal.

Problematika utečencov je krutá, ale známa. Šinov príbeh zachytený v knihe s pôvdným názvom Escape from Camp 14 sa však líši od každého. Šin je nielenže  jediný na svete, kto ušiel z najprísnejšie stráženého pracovného tábora Severnej Kórey, ktorého jestvovanie vláda tohto štátu popiera, Šin sa v ňom narodil. Príbeh v knihe je veľmi emotívnou, autentickou výpoveďou chlapca, ktorého existencia začala za ostnatým drôtom. Čitateľ sa dostane k citlivým zákutiam života v najstráženejšom policajnom štáte na svete, ktorým lomcuje hladomor, kde ľudia každý deň umierajú pod kosou komunizmu, zatiaľ čo vládnuca rodina vlastní lunaparky, jachty a súkromné lietadlá. Harden svojim šikovným perom odkrýva temnú plachtu tajností despotickej Kórei, kde prísna matka chudoba vychováva svoje deti v bezpečí arzenálu jadrových zbraní.  Desivé rozprávanie o zúfalej túžbe Šina dýchať slobodný vzduch čitateľa prevedie najtajnejšími komnatami pekelnej Kórei a tiež dušou chlapca, ktorý si mal odpykávať celoživotný dedičný trest na mieste, kde sa o práve, slobode a láske nepíše v žiadnej knihe.

Šin prichádza na svet v tábore. Nikdy sa nedozvedel ako sa do tábora dostala jeho matka, otca uväznili v roku 1965, za to, že jeho bratia počas vojny emigrovali. Severokórejský režim je totiž presvedčený, že rodokmeň nepriateľa je potrebné vyhubiť v troch pokoleniach. Za ostnatý drôt sa teda dostávajú rodičia, súrodenci a v politickom väzenskom tábore, ktorý funguje dvakrát dlhšie ako Stalinove Gulagy a dvanásťkrát toľko, ako Hitlerove koncentračné tábory, budú žiť aj ich deti. Neživot na tomto mieste je predurčený na otrockú prácu a až po smrť sa točí len okolo jedla. Ľudia sa tu menia na zvieratá a ich život nie je hoden ani troch zrniek kukurice. Šina ako trinásťročného mučili ohňom, udal svoju matku v nádeji na väčší prídel jedla a z tábora ušiel po zhorenom tele svojho priateľa, ktoré sa spálilo na elektrických drôtoch.

„Otca i syna v útrobách väzenia, vnútri ďalšieho väzenia, mučili v snahe vypáčiť z nich priznanie. Dozorcovia sa chceli dozvedieť podrobnosti o neúspešnom pokuse o útek, pri ktorom pristihli Šinovu matku a jediného brata. Šina vyzliekli donaha, zápästie a členky mu zviazali a druhý koniec povrazu pripevnili k stropnému háku. Potom ho spustili nad otvorený oheň a plamene oblizovali chlapcovi chrbát. Keď sa mu začala páliť koža a mäso, omdlel.“

Kniha Útek z tábora 14, o mladíkovi, ktorý nikdy nepoužíval peniaze, nevidel bicykel či neochutnal pečené mäso do svojho útleho veku je majstrovským dielom nielen vďaka nemu samému, jeho odvahe, životaschopnosti a svedectvu, ale taktiež zásluhou spracovania spravodajcu Hardena. Čitateľ môže každou prečítanou stránkou pozorovať ohavnosti zakliatej Kórei, zmenu zvieraťa v Šinovom vnútri na človeka, jeho neznesiteľne ťažké začleňovanie sa do spoločnosti. Skutočný príbeh Šina je trpkejší než najhorší sen, no ponúka celkom odlišnú perspektívu života, obsahuje tiež veľa faktov, rozšíri obzor čitateľa. Samotný fakt, že kniha bola preložená do dvadsiatich štyroch jazykov a je medzinárodným bestsellerom, vypovedá o jej kvalite. Útek z tábora 14 je svedectvo o živote bez súcitu, emócií, ľudskej dôstojnosti, ktorý zarmúti ohavnosťou i nadchne svojou krehkosťou a jediné, čo Harden nedokázal zachytiť sú stopy a ťažoba v Šinovom vnútri i po rokoch strávených ďaleko od tábora číslo 14. 

www.wbur.org



Pridaj komentár