Absolvent Katolíckej univerzity pomáhal v Južnom Sudáne


V Afrike pracovalo už viacero slovenských zdravotníkov, jedným z nich je aj Michal Bojnický z Katolíckej univerzity. 

Michal Bojnický, absolvent urgentnej zdravotnej starostlivosti Fakulty zdravotníctva, strávil takmer tri mesiace v Južnom Sudáne. Vďaka Vysokej škole zdravotníctva a soc. práce sv. Alžbety v Bratislave mohol na vlastnej koži pocítiť biedu, ktorá v krajine vládne. Spolu so zdravotníkmi z celého sveta a pediatričkou zo Slovenska liečil zranených, aj ťažko chorých pacientov z Afriky.
Pracovať začal na detskom oddelení, kde každý deň prišlo približne 80 detí.  Využíval znalosti, ktoré si prisvojil počas praktických cvičení na univerzite a pracoval v podmienkach, ktoré boli podľa jeho slov desivé.
Napriek tomu svoj pobyt na čiernom kontinente hodnotí  pozitívne. „Najkrajší zážitok bolo vyliečenie pacientov, napríklad detí z anémie alebo malárie, teda zo stavu pred umretím do stavu živosti a hravosti, úsmevu a šťastia,“ vyhlásil Michal Bojnický. Čelil rôznym nepriaznivým situáciám, ako nedostatok liekov, injekcií,  hlad,  neraz sa ocitol aj v ohrození života. Napriek tomu to hodnotí ako úžasnú skúsenosť do života.

 

Diana BilousováPridaj komentár