Absolventi Katolíckej univerzity pracujú v online spravodajstve

Šéfredaktor online spravodajstva  Aktuality.sk Peter Bárdy porozprával o cieľoch portálu. Absolventka žurnalistiky na Katolíckej univerzite (KU) Miroslava  Kozáriková priblížila študentom rozdiely štúdia a práce.

Ružomberok,  4.november 2014 – Na KU prijal pozvanie Peter Bárdy, šéfredaktor portálu Aktuality.sk, ktorý spadá pod  doménu Azet.sk. Spolu s ním prišli aj dve redaktorky – Miroslava Kozáriková a Zuzana Šimaljáková. Prvá z nich je absolventkou žurnalistiky na KU. Študentom sa snažili priblížiť aké je pracovať v online spravodajstve.

Budúci žurnalisti sa dozvedeli rozdiely medzi printom a online spravodajstvom. Pre Miroslavu Kozárikovú bola najväčšou výhodou štúdia prax: „Máte veľa cvičení, kde reálne tvoríte, či už sú to texty alebo spoty.“  Tieto zručnosti a povinná prax jej pomohli získať prácu. Peter Bárdy si absolventov KU chválil: „Sú to veľmi pracovití ľudia, ktorí majú chuť robiť a učiť sa.“ V redakcii zamestnáva 17 redaktorov, z toho siedmi sú absolventmi práve KU.

Práca v online spravodajstve je podľa Petra Bárdyho oveľa stresujúcejšia ako v ostatných médiách.  „Dvadsať minút je pre nás strašne veľa. Je dôležité, aby sme ľuďom priniesli informáciu ako prví,“ dodal s tým, že práve toto je základom návštevnosti portálu.

Šéfredaktor je odporca krádeže obsahu. V redakcii sa snažia pracovať minimálne s dvoma rôznymi zdrojmi. „Použiť jeden zdroj je podľa môjho názoru neprofesionálne a zavádzajúce.“  Najdôležitejšie pre online spravodajstvo sú rýchle,  aktuálne informácie v kvalitných správach. „Snažíme sa o maximálnu objektivitu, aj to je jeden z cieľov našej práce,“ uviedli obaja.

Aktuality v minulosti ľuďom prinášali bulvárny obsah. Posledné tri roky sa Peter Bárdy snaží o seriózne spravodajstvo. „Teší ma, že návštevnosť portálu rastie. Snažíme sa o inovatívny obsah a čitateľa pritiahnuť,“ reagoval Bárdy.  Vyjadril sa tiež, že Aktuality v súčasnom stave aké sú dnes, spoplatnenie nechystajú.

Azet je od roku 2010 súčasťou jednej z vedúcich mediálnych spoločností v strednej a východnej Európe – Ringier Axel Springer. V roku 2005 portál Azet.sk prešiel redizajnom, jeho obsah sa postupne sa rozšíril ďalšie služby: Aktuality.sk, Sport.sk, Cestovanie.sk, Diva.sk, Najmama.sk, VideoAlbumy.sk, Tahaky-referaty.sk, Kalendar.sk, Minihry.sk, Katalóg firiem, Počasie, Horoskopy a ďalšie. Portály skupiny Azet Group denne navštevuje viac ako 955 000 internetových používateľov.

Foto: Aktuality.sk

Martina Jurdíková

 

 Pridaj komentár