Afganistan v Univerzitnom pastoračnom centre očami tých, čo ho zažili

 

Univerzitné pastoračné centrum Katolíckej univerzity v Ružomberku navštívili významní hostia.  Nimi boli: Assadulláh Akbari, Marián Mydlo a Michal Slačka.

Títo významní hostia viedli prednášku a následnú diskusiu dňa 7. 10. 2013 v UPaC. Assadulláh Akbari pochádza zo severného Afganistanu. Žije na Slovensku viac ako 20 rokov a je podnikateľom. Rozoberal históriu Afganistanu, náboženstvo, populáciu, diskrimináciu žien: „Ženy nemali právo študovať, chodiť von so svojimi manželmi. Ten, kto to porušil, bol trestaný bičovaním.“  Spomínal na to, ako počas hnutia Taliban bol Afganistan ničený, pritom vnútrom Talibanu bol Pakistan. „Štát by mohol byť sebestačný a ekonomicky prospešný, keby tu už 30 rokov neboli vojny. Keby začal Afganistan ťažiť ropu a zemný plyn zničil by okolité štáty. Aj preto sú tu stále vojny,“ povedal Akbari.  Marián Mydlo bol zástupcom slovenskej firmy v Afganistane v rokoch 1977 – 1984. Žil v severnej časti štátu Kundus. „Počas prevratu padlo 150 000 vojakov. Vojak za jeden odslúžený rok pôjde o dva roky skôr do dôchodku, čo sa nestalo, pretože prišiel Gorbačov,“ dodal Mydlo. Profesionálny vojak slúžiaci v International Security Assistance Force (ISAF) v Afganistane Michal Slačka žil 10 mesiacov na juhu Kandaháru. Spomínal na vojenský život: „Mali sme na starosti ochranu kempu veľkého ako Ružomberok. Vstupy autom sme skenovali a všetko podliehalo detailnej kontrole.“ Počas Slačkovho pôsobenia v Afganistane do ich kempu padlo 139 rakiet: „V takomto prípade sme si museli ľahnúť na zem na 20 sekúnd a pomaly sa odplaziť do bunkrov. Američania tam chodili na jeden rok a väčšina z nich spáchala samovraždu.“ Zamýšľal sa nad tým, prečo slovenské vojská posielajú do Afganistanu svojich vojakov: „Iné krajiny sa odtiaľ snažia svojich vojakov dostať. Slovákov tam je 300, iných o sto menej.“ Afganistan hlavne vďaka Talibanu mal nedostatok základných surovín a tým tiež obrovský nárast ich cien. V dnešnej dobe je to o niečo lepšie a aj armáda pomaly ustupuje.

Afganistan alebo Afganská islamská republika je vnútrozemský štát ležiaci v južnej Ázii. Nebol vždy postihnutý vojnami. Do roku 1979 bol prosperujúcou a modernizujúcou krajinou.

Veronika GrečnárováPridaj komentár