Aj KU žila prezidentskými voľbami

Slovensko má za seKUbou voľbu nového prezidenta. Najbližších 5 rokov bude v prezidentskom paláci úradovať Andrej Kiska. Voľby sú dôležitou témou i na akademickej pôde. Ako vnímajú výsledok prezidentských volieb študenti či odborníci z našej univerzity?

V sobotu 29. marca sme si za hlavu štátu zvolili manažéra a filantropa Andreja Kisku. O prezidentských voľbách sa diskutovalo i na KU. Pred druhým kolom volieb sa napríklad uskutočnilo stretnutie s politológom Martinom Klusom. „Pán Klus vytkol viaceré veci v kampani. Napríklad vec, prečo sa Robert Fico rozhodol kandidovať na prezidenta a iné témy, ktorým sa televízie vôbec nevenovali. Bolo to originálne rozprávanie, nielen suché komentovanie,“ reagoval Samuel, študent slovenčiny a filozofie.

Andrea Božeková z Katedry politológie FF KU vysvetľuje, že so svojimi študentmi pravidelne hovorí o aktuálnej politickej situácii, a teda aj o prezidentských voľbách. „Snažíme sa naučiť ich dané skutočnosti správne analyzovať, aby boli ako budúci politológovia dobre pripravení,“ dodala Božeková.

Svoju voľbu kandidáta komentujú študenti rôzne. „V prvom kole som voliť nebola, nezaujal ma ani jeden z kandidátov. V druhom kole som volila takpovediac z donútenia a rozhodla som sa pre menšie zlo, Roberta Fica. Kiska podľa mňa neponúkol žiaden konkrétny volebný program, len také veľmi abstraktné veci. Fico mal aspoň nejaké predstavy o štáte, nech už boli akékoľvek,“ vyjadrila sa Mária, študentka žurnalistiky.

Iný názor mal Miroslav, študent psychológie: „Ja som volil pána Kisku. Myslím si, že Robert Fico by mal ako prezident pod kontrolou dosť veľa. Moc v štáte by bola centrovaná do jednej strany. Potom  by sa už veľmi ťažko dalo rozprávať o demokracii.“

Väčšina opýtaných študentov využíva možnosť ísť voliť a oceňuje toto občianske právo. „Podľa mňa by mladí ľudia mali voliť, pretože si voľbami pripravujú pôdu pre svoju budúcnosť,“ doplnil študent Miroslav.

Novozvolený prezident Andrej Kiska založil splátkové spoločnosti Triangel a Quatro. Je spoluzakladateľom charitnej nadácie Dobrý Anjel. Svoju kandidatúru na hlavu štátu oznámil už v októbri 2012. Do úradu bude inaugurovaný 15. júna.

Mária ŠumichrastováPridaj komentár