Aj kvapka krvi môže pomôcť

Pri zdravotných komplikáciách, keď ide o život, môže pomôcť práve transfúzia krvi. Preto sa mobilný odber krvi koná na mnohých miestach na Slovensku pravidelne. Takým miestom je aj Katolícka univerzita v Ružomberku.

Univerzitné pastoračné centrum (UPaC)  aj tento semester zorganizovalo mobilný odber krvi pod názvom Adventná kvapka krvi. V utorok 3. decembra sa v priestoroch UPaC stretlo takmer 60 študentov, ktorí boli ochotní darovať krv.

Študentov motivuje hlavne možnosť pomôcť niekomu, kto to potrebuje.„Už odmalička som čakala, kedy už konečne budem môcť darovať krv. Je vo mne taká túžba pomôcť druhým. Urobiť vzácnu službu, ktorá ma nič nestojí. Nikdy neviem, kedy to budem potrebovať ja,“ vyjadrila sa študentka Mária.

 Organizátor a správca UPaC o. Jozef  Žvanda, ktorý je držiteľom Jánskeho plakety, udeľuje sa pravidelným darcom krvi, priblížil svoju skúsenosť: „Krv darovávam od osemnástich rokov. Motivuje ma moja mama, ktorá práve vďaka darcom krvi prežila vážny zdravotný stav. Preto pociťujem potrebu darovať tento orgán.“

 Mobilný odber krvi sa v UPaC uskutočňuje už pravidelne dvakrát do roka počas zimného aj letného semestra. Samotný odber krvi vykonával zdravotnícky personál Národnej transfúznej služby v Martine.

 

Autor:Alžbeta FilickáPridaj komentár