Ako ľúbia osamelé prvočísla

Paolo Giordano: Osamelosť prvočísel. Slovart, 2012. 252 strán.

Keďže matematika je jazyk, je vhodná aj na vyrozprávanie príbehu. Je zaujímavé pokúsiť sa vystavať príbeh s nie vyslovene literárnymi prostriedkami,“ vyjadril sa v istom rozhovore vedec Paolo Giordano na margo svojho debutu  ovenčeného mnohými literárnymi cenami.

Osamelosti prvočísel sa to ozaj hemží mnohými symbolmi odkazujúcimi na svet matematiky, pričom nosným je práve motív prvočísel prítomný už v názve. Prvočíslami sú totiž aj ústredné postavy románu – geniálny takmer autista Mattia a anorexiou trpiaca Alice. Prvočísla, ktoré – ako ich charakterizuje sám pre seba Mattia – „sú deliteľné len číslom jeden a samými sebou. Stoja na svojom mieste v nekonečnom rade prirodzených čísel, vtesnané medzi ďalšie dve ako všetky ostatné, no v porovnaní s nimi trochu v nevýhode. Sú to osamelé a podozrivé čísla.“ Čísla, ktoré nie sú schopné deliť sa – a vlastne ani spojiť. Napriek  mnohým pokusom a v mnohom podobným osudoch. Mattiu a Alice každý vníma ako pár. Oni však vedia, že  hoci je toho, čo ich spája omnoho viac ako toho, čo ich rozdeľuje, niekedy je jednoduchšie  zotrvávať vo vlastnej osamelosti. Alebo sa pokúsiť do nej vpustiť niekoho druhého – ako to skúsili i Mattia s Alicou – a zistiť, že vlastná osamelosť sa tak nezneguje, ale znásobí.

Paolo Giordano sa princípmi matematiky rozhodol riadiť nielen pri precíznej výstavbe kapitol či rôznymi odkazmi na svet čísel, ale zrejme i pri koncipovaní záveru. Matematika totiž nepustí. A hoci mínus a mínus dávajú spolu plus, prirátajúc mínusové spomienky opäť vzniká mínus. V podstate neodvratné.

Príbeh Mattiu a Alice, ktorí napriek veľkej túžbe a snahe nie sú schopní odstrániť svoju osamelosť, nie je len príbehom jedného páru; je to vlastne príbeh celej dnešnej generácie. Generácie mnohých prvočísel. Možno aj preto sa román stretol s toľkými pozitívnymi – a oprávnenými –ohlasmi na strane kritikov i čitateľskej verejnosti.

Ostáva len dúfať, že všetky osamelé prvočísla sa napokon stretnú v inom, šťastnejšom príbehu.

Mária Bilá



Jeden komentár

Pridaj komentár