Akoby požiar na hrade Krásna Hôrka nikdy nebol

Pár dní pred sviatkom sv. Valentína sa na portáli o životnom štýle, patriacom pod slovenskú tlačovú agentúru, objavil zaujímavý príspevok. Pútavým ho nerobil obsah, ale vážna dezinformácia v úvode textu.

Článok ponúka tipy na romantické výlety na rôzne miesta Slovenska, okrem iného aj na Krásnu Hôrku. Historické informácie dopĺňa čiernobiela fotografia hradu. Čitateľ sa ďalej dozvie, že v priestoroch stredovekej stavby je umiestnená expozícia Múzea Betliar. Cestovateľský tip končí zmienkou o hradných hrách každoročne usporadúvaných v neďalekom parku.

Všetko by bolo v poriadku keby hrad Krásna Hôrka 10. marca 2012 nepostihol ničivý požiar. Červený kohút zničil všetky strechy, tri zvony a malú časť vzácnych zbierok. Udalosť vyvolala v deň parlamentných volieb na Slovensku zdesenie. Správu o kultúrnej tragédii priniesli mnohé európske, dokonca aj americké médiá. Vážne poškodenú pamiatku dnes opravujú, stále je však otázne kedy znovu otvorí svoje brány návštevníkom. Ako je možné, že na portáli tlačovej agentúry na požiar zabudli?

Pohľad na pevnosť neďaleko Rožňavy ako na romantické miesto, vo svetle jej súčasného stavu, vyvoláva prinajmenšom rozpaky. Nikto nie je neomylný, avšak nad vážnosťou tejto chyby sa pravdepodobne pozastaví aj ten najmenej vzdelaný a informovaný čitateľ. Bývalo „výsadou“ bulváru prinášať polopravdy a mylné informácie. Ukazuje sa, že dnes tento neduh postihuje aj médiá, ktoré majú nálepku „seriózne“. Škandalózny omyl vrhá tieň pochybností a otupuje dôveryhodnosť tlačovej agentúry.

Chybu na internetovom portáli napriek upozorneniu neopravili. Od zverejnenia ubehli takmer tri mesiace, obsah článku sa však nezmenil. Na stránke si stále môžete prečítať o hrade bez akejkoľvek zmienky o požiari.

Nuž, ak sa niekto na základe tohto cestovateľského tipu vyberie na Krásnu Hôrku, čaká ho trpké sklamanie.

Foto: snm.sk

 Pridaj komentár