Aliancia za rodinu zahmlieva neúspech referenda

Referendum o ochrane rodiny a detí skončilo fiaskom. Štyria z piatich voličov neprišli hlasovať „3x áno“.

RUŽOMBEROK. Referendum, ktoré sa uskutočnilo 7. februára, malo byť úspešné len v tom prípade, ak by presiahlo účasť viac ako 50 percent oprávnených občanov. Výsledkom je, že počas najbližších troch rokov sa hlasovanie ohľadom podobnej témy nesmie opakovať.

„Skoro milión ľudí nie je malá účasť. Každá politická strana by jasala nad takýmto výsledkom,“ pre denník SME povedal Anton Chromík, hovorca AZR. Výsledok referenda nepovažuje za neúspech a tvrdí, že si treba zachovať úctu voči druhým a rešpektovať ich slobodu. Oponentka AZR a aktivistka Inakosti Jana Jablonická-Zezulová naopak cíti radosť z toho, že sa drvivá väčšina Slovákov rozhodla „nestarať druhým do súkromia a rodinného života“.

 

Hlasovať boli aj študenti KU v  Ružomberku

Zástancovia tradičnej rodiny v sobotu zaškrtli „3x áno“ otázkam, ktoré sa týkali manželstva dvoch osôb rovnakého pohlavia, adopcie dieťaťa a sexuálnej výchovy na školách. „Na všetky otázky som odpovedala áno. Myslím si, že rodina je to najdôležitejšie v živote a preto ju musíme chrániť,“ povedala študentka Zuzana. Na Katolíckej univerzite v Ružomberku sa však našli aj takí, ktorí sa nestotožňovali s otázkami. „Nešiel som hlasovať, pretože nesúhlasím s formuláciou otázok, ktoré urážajú a dehonestujú ľudí,“ povedal študent Martin.

 

 Zbytočne vyhodené peniaze?

Hlavnou témou uplynulých týždňov sa stalo referendum, ktorého náklady na  zrealizovanie presiahlo sumu šesť miliónov eur. „Považujem to za nezmyselne predražený prieskum verejnej mienky a len čas ukáže, čo bolo jeho skutočným cieľom,“ povedala študentka Petra, ktorá by peniaze využila napríklad na lepšie vybavenie nemocníc.

Prezident Andrej Kiska tvrdí, že nikto nemôže považovať za svoje víťazstvo, keď jedným z výsledkov referenda sú rozhádané rodiny a priatelia. „Dúfam, že nebude trvať tak dlho, ako sa nám zdalo pred referendom, kým si mnohí ľudia k sebe znovu nájdu cestu.“

 Alexandra JurišováPridaj komentár