Beseda o vesmíre v podaní Pavla Gábora nesklamala

V priestoroch knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku sa konala beseda, ktorú prednášal  jezuitský astrofyzik Pavol Gábor z Vatikánskeho observatória.

V utorok, 17. decembra, sa v prednáškovej sále knižnice venoval astrofyzik Pavol Gábor odvekej otázke ľudstva – Sme vo vesmíre sami? Táto pomerne nevyjasnená otázka donútila zúčastnených pýtať sa a hľadať odpovede, či život existuje aj mimo našu planétu.

 Pavol Gábor pracuje v Arizone na prístrojoch, ktoré pomôžu pri výskume exoplanét a na otázku – Čo nám ich štúdium prinesie? odpovedal: „Donedávna sme poznali len jeden prípad planetárnej sústavy, totiž našu slnečnú sústavu, a na tomto základe sme zovšeobecňovali. Dnes už je dosť jasné, že vesmír je veľmi bohatý a rôznorodý, takže sa musíme pripraviť na prekvapenia.“

Počas besedy poslucháči neostávali nečinní a zapájali sa do diskusie otázkami. Na otázku či dôjde v nasledujúcich rokoch k prelomu v predstavách o mimozemskom živote, astrofyzik odpovedal: „Je to ako pozorovať svätojánsku mušku, ktorá poletuje okolo majáka, pričom muška je 30 cm od reflektora majáka, ktorý nám svieti priamo do očí a pritom sme v Bratislave a maják je v Splite, okrem toho je všade hmla a my nechceme len zistiť prítomnosť mušky, ale aj určiť farbu jej očí. V laboratóriu sme už dokázali, že by sa malo dať zostrojiť zariadenie, ktoré by túto náročnú úlohu zvládlo.“

Takéto a iné otázky zaujímali poslucháčov a tí sa dožadovali odpovedí, na ktoré bolo niekedy aj ťažko odpovedať. Gábor zakončil besedu slovami: „Som rád, že je taký obrovský záujem o veci nepoznané, no žiaľ, ani ja nepoznám všetky otázky.“

Počas besedy sa poslucháči mohli započúvať do skladieb hraných na klavíri, v podaní Anaidy Novikas.

Pavol Gábor je košický rodák (nar. 1969), vyštudoval fyziku elementárnych častíc v Prahe. V rámci štúdia pobýval v CERNe a v Grenobli. V r. 1995 vstúpil do jezuitskej rehole. Študoval filozofiu v Krakove a teológiu v Paríži, kde získal doktorát z astrofyziky. Pracuje vo Vatikánskom observatóriu v Arizone. Zaoberá sa vývojom astronomických prístrojov zameraných na spektroskopiu exoplanét.



Pridaj komentár