Biskup Lach: Prečo som sa stal biskupom

RUŽOMBEROK (4. novembra 2014) – Prvou novembrovou osobnosťou podujatia „Utorky s hosťom,“ ktoré sa uskutočnilo v priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity, bol pomocný biskup Prešovskej archieparchie Milan Lach.

Témou jeho rozprávania bol pohľad východnej cirkvi na sviatosť Eucharistie a slávenie svätej liturgie v Gréckokatolíckej cirkvi. Podľa jeho slov prijímaním Eucharistie človek ohlasuje Božie meno, pričom samotná Eucharistia je jedným zo základných pilierov cirkvi. Vo svojej prednáške vyzdvihol taktiež dôležitosť kresťanských spoločenstiev: „Čo drží cirkev pohromade? Jedine jednota tvorená zvnútra.“

Pomocný biskup opísal aj svoju cestu za kňazstvom. „Bolo to tým, že som často chodieval do chrámu a príklad som mal hlavne v rodičoch,“ povedal Lach.Dôležitým faktorom v jeho detstve bolo praktizovanie kresťanského spôsobu života v skutočnom živote, nielen v teoretickej rovine. Okrem toho videl silný vzor vo svojom otcovi. „Keď človek ako malé dieťa nepočuje otca povedať vulgárne slovo, zanecháva to v ňom silnú stopu,“ opísal svoje zážitky.

Následná cesta k biskupstvu však bola neplánovaná. „Chcel som pomôcť gréckokatolíckej cirkvi a rozvíjať bohatstvo a potenciál, ktorý v sebe má,“ odvetil Lach, ktorý je kňazom od roku 2001 a pápežom Františkom bol za pomocného biskupa vymenovaný v roku 2013.

Popri opisovaní svojho života sa však vyjadril aj k téme straty mužského vzoru v rodine. „Rozhodujúce je nanovo vybudovať identitu muža a súčasne identitu otca. Dôležité je tiež zachovávať hodnoty, medzi ktoré patrí aj predmanželská čistota,“ dodal.

Podujatie „Utorky s hosťom,“ ktoré pomáha k intelektuálnej formácii na Katolíckej univerzite v Ružomberku, je organizovaná Kolégiom Katolíckej univerzity v Ružomberku a Univerzitným pastoračným centrom Jána Vojtaššáka.

Igor DopirákPridaj komentár