Zumag je najlepším vysokoškolským časopisom na Slovensku

Časopis Zumag, ktorý tvoria študenti žurnalistiky FF KU v Ružomberku, získal v novinárskej súťaži Štúrovo pero prvé miesto v kategórii vysokoškolských časopisov.

Do 21. ročníka súťaže Štúrovo pero sa tento rok prihlásilo 81 stredoškolských a osem vysokoškolských časopisov. Odborná porota ohodnotila ružomberský Zumag ako najlepší vysokoškolský časopis. Na najvyššiu priečku sa časopis vrátil presne po desiatich rokoch. V kategórii stredoškolských časopisov zvíťazil Rozhľad z Gymnázia Považská Bystrica.

„Táto súťaž nám dala veľmi veľa, naučili sme sa tímovo pracovať, naučili sme sa, ako to funguje vo veľkých redakciách, ako sa tvoria noviny. Novinárska práca nie je len o písaní správ, je to aj o obetovaní voľného času, o vyhľadávaní zaujímavých tém,“ reagovala na víťazstvo v súťaži šéfredaktorka Zumagu Nikola Kokiová, ktorá je študentkou katedry žurnalistiky.

Porota zložená z profesionálnych novinárov hodnotila viacero aspektov. „Kreativitu by mali redaktori študentských časopisov prejavovať v celej novinárskej činnosti. Nielen v článkoch, ale aj vo fotografiách či grafike,“ uviedol novinár Patrik Herman. Porotu napríklad zaujalo vydanie Zumagu, v ktorom boli použité výhradne analógové fotografie.

Program okrem slávnostného vyhlásenia víťazov tvorili aj diskusie s osobnosťami novinárskeho a spoločenského života. „Novinári nespadnú len tak z neba. Musia mať talent, ktorý musia cibriť. Je fajn, že to robia už v mladom veku. Študentský časopis by mal mapovať všetky oblasti života. Veselé, aj smutné, takisto vážne témy, ale študentským perom,“ zdôraznil Herman.

Súťaž Štúrovo pero organizuje od roku 1994 Krajská knižnica Ľudovíta Štúra v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom, Nadáciou Televízie Markíza a Nadácia Slovenskej sporiteľne. Tento rok podujatie podporila aj Tlačová agentúra Slovenskej republiky. Časopis Zumag, ktorý vychádza od roku 2004, okrem dvoch prvých miest v minulosti zaznamenal aj štyrikrát druhé a trikrát tretie miesto.

Branislav Račko

Foto: autorPridaj komentár