Ceny vlakov sa znížia na nulu

Bezplatné cestovné pre študentov a dôchodcov na vlakovú prepravu sa schvaľovalo niekoľko mesiacov, až kým neprišiel november a premiér Robert Fico dal tomuto návrhu zelenú. Zatiaľ čo sa z toho teší tá mladšia generácia, ostatní majú hlavy v smútku.vlak

V slovenskom parlamente sa dlho preberala téma cestovania zadarmo na železniciach Slovenskej  republiky. K tomuto návrhu sa pripojili aj poslanci zo strany KDH, ktorí veľmi rozumne odargumentovali, prečo to nie je správny krok: „Cestovaniu zadarmo rozumie každý, no daňovým zákonom nerozumie takmer nikto.“ Hlavné rozhodnutie však padlo od Roberta Fica, a preto sa budú študenti a dôchodcovia od 17. novembra prevážať na trase Košice – Žilina – Bratislava a späť, úplne zadarmo.

Fico sa k tejto radikálnej zmene v doprave vyjadril po tlačovej besede. Tvrdí, že mu ide o to, aby odbremenil rodičov a študentov od nákladov na dopravu. Toto opatrenie je vraj nevyhnutné aj pre dôchodcov: Takéto kroky môžeme robiť len preto, že sme úspešne zvládli konsolidáciu verejných financií, že sa nám darí nielen šetriť, pokiaľ ide o výdavky štátu, ale darí sa nám aj získavať zdroje najmä efektívnym výberom DPH, ale aj ďalšími opatreniami,“ povedal Fico.

Tí, ktorí si myslia, že je všetko v poriadku a ich problémy s platením zmiznú sa mýlia. Podpredseda KDH, Miloš Moravčík, poslal tlačovej agentúre SITA správu, ktorá odhaľuje to, čo sa dialo po odklepnutí železničného balíčka. Poslanci jednoducho začali rokovať o zmene zákona o daní z príjmov.

„Výsledkom toho všetkého je, že pokým vláda ľuďom 13 miliónov eur dá, 265 miliónov im zoberie. V prepočte tak vláda síce jedno euro dáva, ale dvadsať berie,“ upozorňuje Moravčík.

Študenti, ktorých sa celá táto záležitosť priamo dotýka majú na cestovanie zadarmo rôzne názory. Niektorí sa z tohoto rozhodnutia tešia, iní naopak toto opatrenie chápu ako finančné bremeno a ešte väčšie zníženie voľných miest na sedenie: „Už teraz mám problém si v piatok poobede nájsť voľné miesto bez toho, aby som si musela zaplatiť miestenku. Radšej by som preto cestovala za polovičnú cenu ako zadarmo a v natrieskaných vozňoch,“ vyjadrila sa študentka Katolíckej univerzity v Ružomberku Klára.

 

Autor: Mária PachováPridaj komentár