Cirkev sa odluky nebojí, tvrdí arcibiskup Zvolenský

V prípade odlúčenia budeme žiadať to, čo nám patrí, povedal predseda Konferencie biskupov Stanislav Zvolenský, ktorý v diskusii so študentmi reagoval aj na kauzu Bezák.

O jej realizáciu sa však pokúsili na Katolíckej univerzite v Ružomberku. V rámci podujatia „Hosť na KU“ si vypočuli študenti, pedagógovia, ale aj ostatná verejnosť prednášku metropolitu Bratislavskej diecézy Stanislava Zvolenského. Jej témou bolo súčasné dianie a situácia v katolíckej cirkvi. Aktuálne výzvy, ktorým čelia ľudia dnešnej doby priblížil cez interpretáciu príhovoru pápeža Františka, ktorý vlani v novembri predniesol v Európskom parlamente.

Diecézu neberiem ako vlastníctvo

Najmä študentov však zaujímali konkrétne problémy, ktoré vidia v slovenskej cirkvi. Jedna z otázok smerovala aj k odvolanému arcibiskupovi Bezákovi, presnejšie vzťahu KBS s médiami v tejto kauze „Kritizovali nás, že sme dostatočne nekomunikovali. Rozmýšľal som nad tým dlho, no neprišiel som na spôsob ako lepšie sme to mohli urobiť,“ tvrdí Zvolenský.

Bratislavský arcibiskup vo svojej výpovedi ani raz nevyslovil meno odvolaného biskupa. Na vyhlásenia o nespravodlivosti, ktoré podľa jeho slov pretláčali do pozornosti médiá, reagoval: „Ja osobne neberiem úrad biskupa ako vlastníctvo. Ak by mi ho pápež zobral, nemôžem sa odvolávať na nespravodlivosť, lebo diecéza nie je moja.“

Tému odluky sa nedá nevnímať

Ďalšia otázka smerovala k prípadnej odluke cirkvi od finančnej podpory štátu.„Nedá sa túto tému nevnímať,“ hovorí Zvolenský s tým, že sa tohto scenára nebojí, no v takom prípade bude mať aj cirkev svoje požiadavky. Mieri tým na vrátenie majetku, ktoré jej zhabala štátna správa v období socializmu. „Po jeho skončení nám bol odovzdaný asi 60-percentný podiel majetku, z toho značná časť v zdevastovanom stave. Na toto budeme poukazovať.“  Predseda KBS zastáva názor, že cirkev sa ani v poslednom období nebála vyjadriť svoj kritický postoj k rôznym problémom napriek nesúhlasnej mienke väčšiny médií. Je tiež presvedčený, že vďaka sile svojho ducha istotne prežije akékoľvek náročné situácie.Pridaj komentár