Členovia internetových rádií súťažili v Trnave

IMG_20140412_205748

TRNAVA, 10.-13. apríl 2014 – Po roku sa opäť konala súťaž internátnych rozhlasových štúdií (IRŠ) s názvom RádioRallye 2014.

Na súťaži sa zúčastnilo 10 rádií z celého Slovenska, dve z Českej republiky. Hosťujúcim rádiom a zároveň spoluorganizátorom bolo rádio AETTER z Trnavy. Do súťaže sa prihlásilo aj rádio TLIS z Bratislavy, Rapeš zo Žiliny, Rádio X zo Žiliny, Rádio PaF z Prešova, ŠtuRKo z Košíc, Rádio 9 Košice, IRŠ Mladosť z Nitry, rádio Karavána z Trnavy, Rádio R z Brna, Rádio K2 z Českých Budějovíc a samozrejme nechýbalo ani naše univerzitné  PULZ rádio.

Súťaž oficiálne začínala v piatok ráno, no členovia rádií pricestovali do Trnavy už vo štvrtok večer. Na stanici ich tam čakali organizátori. „Toto bol party vlak. Išli sme z východu a celú cestu sme sa spoznávali s členmi iných rádií, ktorí priebežne nastupovali,“ povedal jeden z účinkujúcich.

Odborná porota v zložení: Ľuboš Kasala (RTVS, predseda poroty), Erika Slaná a Martin Chynoranský (Jemné Melódie), Jakub Gabriel (herec, spevák), Aňa Laceková (rádio Expres), Matej Cifrík (Rádio Slovensko), Matúš Horbaj (rádio KISS) hodnotila nahrávky, ktoré boli rozdelené do dvanástich kategórií: reklamy a upútavky, rozhlasové hry, reportáže, hudobné záznamy, zvučky, jingle, LIVE vysielanie, fonorallye – súťaž v pohotovosti, a pod.

Motto síce bolo: „Nie je dôležité vyhrať, ale mať bezchybný zvuk,“ no aj napriek tomu niekto najlepší byť musel, a tak si hlavnú cenu za najúspešnejšie rádio odnieslo rádio PaF z Prešova.

„Som naozaj rád, že myšlienka, ktorá vznikla pred desiatimi rokmi v Žiline, má zmysel,“ vyjadril sa Kasala na otázku o vzniku RádioRalley. Budúci rok bude hosťujúcim rádiom Rádio 9 v Košiciach.

„Na RádioRalley som bola po prvýkrát a trochu som z toho mala obavy, pretože to bolo pre mňa niečo nové. Najviac zo všetkého sa mi asi páčilo, keď sme dostali tému, diktafón do ruky a museli sme ísť robiť anketu medzi ľudí,“ povedala Lucia, moderátorka z PULZ rádia. Ďalej zhodnotila, že to bol veľmi zaujímavý víkend, z ktorého si veľa vzala. Naše univerzitné rádio získalo tri diplomy v rôznych kategóriách a ceny odbornej poroty.

Súťaže sa zúčastnilo 170 ľudí z deviatich miest. Bolo odovzdaných 54 diplomov. Prihlásených bolo 147 nahrávok, ktoré dokopy trvali viac ako 9 hodín.

RádioRallye vznikla pred desiatimi rokmi v Žiline, keď Ľuboš Kasala dostal nápad oživiť súťaž IRŠ-iek, ktorá tu bola v 80. a 90. rokoch. Táto súťaž zanikla a niektoré IRŠ-ká našiel na internete, iné obtelefonoval a stretli sa v Žiline, kde si povedali, že idú zorganizovať  súťaž. Pred 10 rokmi Rádio 9 z Košíc hostilo prvý ročník tejto súťaže. Každý rok súťaž organizuje iné rádio.

FOTO: autor

 Pridaj komentár