Coldplay- Mylo Xyloto

Skupina Coldplay brázdi hudobné vody už pätnásť rokov. Na ich piaty štúdiový počin sme si museli počkať tri roky.

Album obsahuje 14 skladieb, pričom tri sú iba akýmsi introm k tým ďalším. Minutáž rovnajúca sa jednej školskej hodine sľubuje bohatý audio zážitok. Booklet sa nesie v štýle graffiti, klipy sú inšpirované komiksom.

Skalní fanúšikovia sú vystavení rozhodnutiu, či tolerovať ich novú sangvinisticko – futuristickú polohu plnú komerčnosti, alebo iba nechápavo krútiť hlavou.

 „Nový album je ako ľúbostný príbeh so šťastným koncom,“ povedal na jeho adresu frontman Chris Martin. Mylo a Xyloto sú mená pre chlapca a dievča, ktorí sa stretnú, zaľúbia sa do seba, aby jeden druhého stratili a vzápätí našli. Nahrávka znie naozaj nadpozemsky. Clivý klavír a nahnevané gitary nahradili elektronické tóny, kde-tu sa mihnú husle a naliehavé bicie. Ako rýchlo mení nálady žena, tak sa striedajú aj v Mylo Xyloto. Vydýchnete si napr. pri Up in flames či Up with the birds. Zvuk gitary alebo klavíra, nádherná farba hlasu speváka a jeho bezchybné výšky a hĺbky vás donútia odpustiť mu. Kameň vám spadne zo srdca , že sa predsa len nenechali až tak spotvoriť hlásaním trendov tohto sveta.  Zaručene vám prejde mráz po chrbte aj pri  Us Against The World , pretože text stojí za to. Za srdce chytí určite i U.f.o., v ktorej sa spevák priznáva k viere v Boha slovami:  Pane, neviem kadiaľ kráčam, “aj keď je žalostne krátka.  

Album zaplnil predajné pulty v novembri minulého roka. Dnes môžeme polemizovať nad tým, že sa stal  platinovým v šestnástich krajinách a piesne z neho sa dostali na vrchol hitparád. Hudobníci z Coldplay ohlásili, že nie je vylúčené, aby ich najnovšia nahrávka bola poslednou. Úspech v podobe zvýšenia svetského podvedomia svedčí o opaku. Či bude album ich posledným dielom ukáže len budúcnosť…

Text: Lívia Šimčeková

Foto: www.whataboutcynics.com

Recenzia bola publikovaná aj na:  http://zdruhejstrany.sk/piaty-album-coldplay/Pridaj komentár