Divadlo poézie Anima oslávilo svoje 5. narodeniny

RUŽOMBEROK, 29. apríl – V pondelok sa v aule Jána Pavla II. uskutočnila oslava 5. narodenín Divadla poézie Anima (DPA). Spomienkovú akciu podporili aj starší herci divadla, ktorí sa taktiež zúčastnili vystúpenia. Cieľom teda nebolo len oslavovať, ale aj prepojiť vzťahy medzi bývalými a súčasnými hercami. Zvláštnym hosťom podujatia bolo Divadlo poézie Čiapka z Michaloviec, ktoré vystúpilo na záver predstavenia.

Podujatie vtipne otvoril jeden z členov DPA Tomáš Ilečko a po krátkom príhovore nasledovala prvá hra v programe – Rómeo a Júlia. Hlavnými iniciátormi hry boli Matúš Brosman, Janka Sopkuliaková a Lenka Ptáčková, ktorí satiricky a moderne poňali známu divadelnú Hru od W. Shakespeara. Hra sa odohrávala v prostredí autoopravovne a študentského internátu, kde herci pomocou rekvizity v podobe rebríka a trefných rýmovačiek navodili v aule výbornú atmosféru.

anima1

Pokračovaním predstavenia bola jedna z najznámejších hier DPA – Skriňa základ života, v ktorej si zahralo až 8 členov. V tejto humorne ladenej existenčnej miniatúre hrali hlavnú úlohu Janka Sopkuliaková a Matúš Turan, ktorým, prirodzene, úspech pri hľadaní lásky zaručí správny výber trička či sukne.

 anima2

Tretia hra v programe bola známa monodráma od herečky a spisovateľky Milky Zimkovej Bonsoir, umelci, ktorú stvárnila Beáta Šimurdová. Po nej nasledovala hra Jánošík podľa scenára Milana Lasicu a Júliusa Satinského, v ktorej vedie Juraj Jánošík zaujímavú debatu so svojou družkou.

 anime3

V ďalšej hre sa divák preniesol na koncert vážnej hudby, ktorý navštívila skupinka mladých ľudí. Každý jeden z nich však prišiel na koncert kvôli niečomu inému; niekto kvôli hudbe, niekto kvôli kvalitnému spánku a niekto kvôli alkoholu.

V predposlednej hre Chemická analýza nám zas herci Tomáš Ilečko, Matúš Turman a Alenka Vaníková objasnili, ako môžeme charakterizovať ženu a jej význam v spoločnosti prostredníctvom chemického vzorca.

Na záver predstavenia vystúpilo Divadlo poézie Čiapka z Michaloviec, ktoré malo pripravenú hru s názvom Vyrezávanie bláznov. Ak vás trápia zlé skutky alebo hriechy a chcete sa ich zbaviť, práve táto skupinka mladých hercov má ten správny recept.

anime4

„Divadlo nám dalo okrem priateľstiev strašne veľa skúseností a zážitkov. Taktiež sme veľa cestovali. Bez divadla si neviem predstaviť štúdium na vysokej škole a verím, že ostatní členovia nášho divadla sú na tom rovnako,“  povedala po vystúpení mladá režisérka a scenáristka Sidónia Semanová, pre ktorú bola oslava jedinečným zážitkom.

Divadlo poézie Anima bolo založené v roku 2008. DPA sa špecializuje predovšetkým na poéziu a repertoár hier tvoria ľudové, avantgardné aj autorské žánre.  Aj napriek k svojej krátkej existencii sa divadlo zúčastnilo už niekoľko súťaží, z ktorých najvýznamnejšie boli Akademický Prešov a Hviezdoslavov Kubín, kde sa ako víťaz okresu a kraja zúčastnili celoslovenskej prehliadky.

Foto: Miroslava SivákováPridaj komentár