Do tretice všetko najlepšie

Tretí sólový album slovenskej speváčky Lucie Šoralovej O lásce, cti a kuráži uzrel svetlo sveta koncom minulého roka. Závislosť od neho je natoľko silná, že je takmer nemožné sa ho nasýtiť.

Šoralová, ktorá aktuálne pôsobí u našich západných susedov, svojím najnovším albumom presiahla mnohé očakávania. „Česká kritika album vychválila tak, ako žiadny iný album, na ktorom som sa podieľal za celý život,“ vyjadril sa pre médiá textár Michal Horáček. Práve jemu patrí nemalá zásluha na spomínanom úspechu. „Pokračovateľka Hany Hegerovej“, ako Šoralovú titulujú čoraz viacerí, mala možnosť spolu s inými interpretmi Horáčkove texty zhudobniť v rámci projektu Český kalendár. Jeho villonské balady v kombinácií so speváčkiným famóznym prejavom a hudobnými kompozíciami, ktoré sama zložila, získali nový rozmer. Vďaka ich vysokej kvalite si zaslúžili miesto na samostatnom albume.

Dokonale zladené

CD, ocenené zlatou platňou, ponúka tematicky široké spektrum skladieb. Od ironicky ladených (Yes, you can) prechádza cez piesne s intímnym nádychom (Červená), až po pôsobivo vážne šansóny (Nakonec přijde začátek). Kvalitu jednotlivých textov podtrhuje hudba, ktorá dokonale ladí s posolstvom každého jedného z nich. Sarkastické verše sú zväčša sprevádzané akordeónom, výraznými bicími, či klarinetom, ktoré piesňam dodávajú unikátny punc a nadľahčujú celkovú atmosféru. Oproti tomu v baladách melancholických dominujú tóny klavíra a saxofónu. Hudobné aranžmány nahrala skupina La Alma, s ktorou speváčka spolupracuje už dva roky. Na nosiči nechýba ani malý bonus v podobe nesmelo eroticky podfarbeného duetu Nachytaná v nedbalkách, ktorý si Lucia zaspievala s Petrom Hapkom.

„…já sejmu sponky, řeknu Ach,

je čas, abych se rozcuchala.

Už strašne dlouho jsem si přála

být nachytaná v nedbalkách.“

Ide pod kožu

Hoci album trvá len necelú polhodinu, Šoralovej hlboké precítenie každého slova vyvoláva u poslucháča nezabudnuteľný a dlhotrvajúci zážitok. Charizma a jedinečné umelecké stvárnenie z nej robia speváčku – šansoniérku par excellence. Napriek tomu (a možno práve preto), že pôsobí v menej preferovanej hudobnej sfére, si za svoju kvalitnú produkciu právom zaslúži pozornosť verejnosti.

Celkový dojem z albumu dotvára pútavý booklet, obsahujúci Horáčkove texty a pestrú paletu fotografií, pripomínajúcich časy dávno minulé.

Lucia Šoralová má okrem spomínaného na konte ešte dva albumy. Do povedomia sa dostala v roku 2002 debutom Zblízka a v roku 2005 jej vyšlo CD s orientálnym nádychom Púšť. Venuje sa i muzikálovému herectvu. Premiérovo zažiarila v muzikáli Vlasy a účinkovala tiež v Draculovi, Krysařovi, či Hamletovi a hlavnú rolu si zahrala v Johanke z Arku. Objavila sa aj v lyrikáli Kudykam  taktiež z dielne Michala Horáčka.

Momentálne sa pripravuje na turné, ktoré by mala absolvovať od 24. apríla do 31. mája vo viacerých slovenských mestách.Pridaj komentár