Do univerzitnej knižnice zavítali unikátne Biblie z celého sveta

V Univerzitnej knižnici KU si môžete pozrieť 230 unikátnych Biblií. Výstava Biblia na cestách potrvá do 20. novembra. 

„Hlavným zámerom výstavy je priblížiť mladšej generácii Bibliu a jej význam pri formovaní kresťanského pohľadu nielen na svet, ale aj na morálne a mravné hodnoty,” povedal lektor projektu Milan Šurman. Organizátorom sa podarilo pripraviť pestrú zbierku kníh a artefaktov.

Najstarším vystavovaným exponátom je katolícka Biblia z roku 1693. Návštevníci si však môžu pozrieť aj súčasné Biblie z celého sveta. Medzi nimi sa vyníma unikátne umelecké vyhotovenie takmer 17-kilogramovej Biblie-Dalí s ilustráciami španielskeho surrealistu Salvadora Dalího v hodnote viac ako 2 900 eur. Ďalšími zaujímavosťami sú časť pergamenového zvitku Tóry či Biblia vo formáte MP3 v jazyku obyvateľov Papui Novej Guinei.

Okrem náboženských textov výstava približuje aj komentáre, slovníky, encyklopédie a sprievodnú literatúru. Časť vystavených publikácií je venovaná deťom a mládeži. Príprava zbierky trvala organizátorom viac ako pol roka. Väčšina diel je zapožičaná zo súkromných zbierok z rôznych krajín.

Výstavu Biblia na cestách už niekoľko rokov organizuje rovnomenné občianske združenie založené v roku 2012. “Aby projekt Biblia na cestách mohol žiť, museli sme nájsť sponzorov, ktorí prispievajú na prevádzkové náklady, aj na plat lektora,” vysvetlil Milan Šurman. Projekt Biblia na cestách sa inšpiroval výstavou Biblií v Českej republike a každoročne navštívi niekoľko slovenských miest.

Nakoľko výstava Biblia na cestách je v Univerzitnej knižnici KU spojená s lektorským výkladom, je potrebné, aby návštevníci svoju účasť vopred nahlásili na emailovú adresu katarina.matuskova@ku.sk.

Dominika Spodniaková

Foto: internetPridaj komentár