Dokonalý trik (The Prestige)

Po úspešných filmoch Memento a Insomnia, známy režisér Chris Nolan znovu raz všetkým dokázal, že vie točiť špičkové filmy. Tento je však iný, ako všetky ostatné, na ktorých sa podieľal. S mysterióznym nádychom, plný zvratov a hlavne – dokonalých trikov.

Dej filmu sa odohráva v Londýne, v 19. storočí. V tomto období boli kúzelníci jednými z najuznávanejších umelcov vôbec, a predstavenia plné mágie a trikov boli obľúbené medzi všetkými spoločenskými vrstvami. Ľudia bažili po veciach, ktoré si nevedeli vysvetliť. Dvaja potenciálni kúzelníci, Robert (Hugh Jackman) a Alfred (Christian Bale), sa odhodlali k spolupráci, a pripravujú sa na spoločné vystúpenie. Počas čísla však dôjde k nehode, pri ktorej nešťastnou náhodou umrie Robertovi manželka. Samozrejme, v návale zlosti a rozhorčeia obviní Alfreda z manželkinej smrti, ten však za nič nemôže. Od tej chvíle sa z nich stávajú úhlavní nepriatelia.

Atmosféra filmu je pochmúrna a tajomná. Dej je v podobe skladačky, ktorú si divák poskladá dokopy až na konci. Každý kúsok, každá nápoveda je dôležitá, a pointu majú možnosť pochopiť len náročnejší diváci so zmyslom pre detail, ktorí radi uvažujú nad podstatou. Postavy sú vykreslené grandiózne, Alfred pôsobí vďaka scenáru omnoho inteligentnejšie ako jeho protivník, ktorý sa snaží urobiť všetko pre to, aby ho zničil. Alfred je ďaleko viac posadnutý mágiou, a to, na čo by Robert nikdy neprišiel, ho napadne hneď, a vie vysvetliť každé kúzlo, či trik.

Do prostredia je taktiež vsadený intelektuálny súboj medzi dvoma vynálezcami – Thomasom Edisonom a Nicolom Teslom, ktorí sa snažia vďaka objavu elektriny vzájomne prekonať a dokázať verejnosti, že práve ich teória je tou lepšou a pravdivejšou. Postavy sú však tak tajuplné, že ani o jednej z nich nemôžete s určitosťou povedať, či je kladná, alebo záporná. K neistote prispievajú aj herecké výkony, ktoré sú veľmi precítené a v podstate bezchybné.

Najlepšie je veľmi sa o deji nerozpisovať a miesto toho sa nehať uchlácholiť scenárom, ktorý je premyslený do poslednej čiarky a či už milo, alebo nemilo sa ním nechať prekvapiť. Dokonalý trik je perfektný film zachytávajúci čarovné Londýnske prostredie, múdro rozdelený do viacerých časových rovín. Je tak veľmi pôsobivý a hypnotizujúci, že núti diváka fascinovane civieť na plátno. Ak Vám hrozí nudné sobotňajšie popoludnie, určite Vám dobre padne.Pridaj komentár