Draki – svet lietania, túžob a lásky

Kniha Draki bola napísaná perom americkej autorky Sophie Jordanovej v minulom roku a náhle sa stala obľúbeným bestellerom po celom svete. Už po prvých riadkoch knihy sa stretávame s nezvyčajným svetom fantázie a hlavnú črtu predstavujú mýtické stvorenia – draky.

Jacinda má tajomstvo – hlboko vo svojom vnútri skrýva oheň, miluje lietanie a pod kožou má mocné svaly pradávneho tvora.

Patrí k svorke draki, ktorá má s výnimočným dievčaťom plány. Svorku neúnavné prenasleduje klan lovcov, až jeden z nich nájde aj Jacindu – očarujúci Will, ktorý má tiež svoje tajomstvá.

Šestnásťročné dvojčatá Jacinda a Tamra majú neobyčajný život. Aj keď by si mali byť viac než blízke, ani zďaleka to tak nie je. Jacinda sa vo svojich deviatich rokoch prejavila ako draki – človek, ktorý má schopnosť premeniť sa na draka. Aby toho nebolo málo, bola výnimočný draki; jej špeciálnou schopnosťou bolo chrliť oheň, čo nedokázal žiadny iný draki po niekoľko generácií. Jacinda vďaka svojím nezvyčajným predispozíciám bola vždy stredobodom pozornosti a svorka s ňou mala veľké plány.

Tamra však také šťastie nemala. U nej sa žiadne schopnosti neobjavili, preto bol pre ňu pobyt vo svorke čím ďalej, tým viac nepríjemný.

draki

Príbeh sa začína nočným výletom Jacindy a jej najlepšej kamarátky Azure. Ich zámerom je prevetrať si krídla a užiť si let, čo sa však zmení na boj o život – narazia na lovcov draki. Azuri sa podarilo utiecť, no Jacindu zasiahli a ranená sa skryla v jaskyni neďaleko jazera. Aj napriek tomu ju tam jeden z lovcov nájde – mladý chlapec Will, ktorý ju však nechá ujsť. Tým sa pre nás pomaly začína fantastický príbeh napätia, túžby po slobode a predovšetkým zakázanej lásky.

V knihe sa stretávame so zaujímavými vyčíňaniami a myšlienkovými pochodmi hlavnej hrdinky Jacindy. Máme možnosť prežívať na vlastnej koži zážitky mladej dospievajúcej ženy, ktorá miluje svoju rodinu, no aj svoje druhé (dračie) ja. V Jancinde pretrváva boj –  kontrast pocitov a fyzických potrieb, ktoré sú perfektne predostreté pre čitateľa vďaka jedinečnému štýlu písania autorky.

Kniha má originálny námet, ktorý je zameraný predovšetkým na ľudské city a vnímanie. Jacinda sa prostredníctvom svojich dedukcií nestará len o svoje problémy, ale snaží sa veci vidieť v objektívnom pohľade. Snaží sa vcítiť a vnímať, snaží sa chápať podstatu rozhodnutí okolo seba, rozhodovať sa triezvo a predovšetkým s rozmyslom. Kniha je spracovaná pre nenáročného čitateľa, dala by sa tiež charakterizovať aj ako „ľahko čitateľný príbeh“, bez prekvapujúcich a neočakávaných zvratov.

Autorke by sa však dali vytknúť občasné detinské, niekedy až do kontextu nezapadajúce vety pri opisovaní pocitov Jacindy. Na čitateľa to môže pôsobiť odpudivo, pripomínajúc denník dievčaťa v puberte.

V knihe nie je veľa postrehov týkajúcich sa života draki ľudí, čo je z pohľadu zvedavého čitateľa skutočne škoda. Chýba taktiež detailnejší opis hlavných postáv.

Dej opisuje niekoľko zaujímavých udalostí, ktoré čitateľa bezpochyby upútajú. Príbeh je spracovaný výborne, bez výrazných dejových preklepov a slepých miest. V roku 2012 vyšiel aj druhý diel trilógie s názvom Draki: Útek, v ktorej Jordanová nadviaže na posledné udalosti z prvej knihy. Tretí diel Draki: Hidden by mal vyjsť už čoskoro.

Detaily o knihe:

Počet strán: 320 strán

Väzba: pevná väzba

Rozmer: 130×200 mm

Hmotnosť: 900 g

Jazyk: slovenský jazyk

ISBN: 9788074471322

Rok vydania: 2012

 

Hodnotenie autora recenzie:

Obal knihy:10/10

Príbeh: 9/10

Dej: 8/10

Postavy: 7/10

Slovenský preklad: 10/10

Výsledná známka: 9/10Pridaj komentár