Dvojnásobne ocenený pedagóg-fotograf

Už po druhýkrát sa v Bratislave konala súťaž Slovak Press Photo. V kategórii Šport za svoju fotosériu „Box na Slovensku“ získal 1. miesto pedagóg na Katolíckej univerzite v Ružomberku a kmeňový fotograf týždenníka .týždeň, Matúš Zajac.

 mini-ŠP_1.miesto_Matus-Zajac_-Box-na-Slovensku-zo-serie

Čo pre vás znamená táto výhra ? Zmení sa tým niečo vo vašom živote?

 

Výhra pre mňa znamená to, že robím fotografiu dobre. Zmení len to, že sa mi vrátia vložené

investície a môžem pracovať na ďalších projektoch.

 

Vyhrali ste aj 1. cenu v Czech Press Photo 2013. Ak by ste to mali porovnať, z čoho máte väčšiu radosť?

 

Určite si ocenenie z Czech Press Photo vážim viac. Je to preto, lebo je tam úplne iná úroveň autorov a tá konfrontácia je omnoho vážnejšia ako na Slovensku.

 

Ktorú výhru vo fotografických súťažiach pokladáte za svoju najcennejšiu? Ktorý bol váš najlepší deň fotografického života a prečo?

 

Pre mňa je najcennejšie to, že som vystavoval svoje fotografie vo svete, napr. v Nemecku, Česku a Francúzku. A čo sa Slovenska týka, tak keď som predstavil svoje portréty v rámci Mesiaca fotografie.

 

Odkedy sa venujete fotografii a prečo práve ona? Kto vás k tomu viedol? Čo je pre vás najväčšia motivácia?

 

Fotografujem od svojich štrnástich rokov, keď som ju začal študovať, a ostal som s fotografiou úplne zžitý až do dnes. Motiváciou sú pre mňa moje vlastné myšlienky.

 

Je to vašou vysnívanou prácou? Čo by ste ešte s fotografiou chceli dosiahnuť? Ak by sa dal vrátiť čas, vybrali by ste si inak ?

 

Neviem či prácou, ale fotografiu milujem globálne. Dosiahnuť by som chcel aby moje fotografie boli známe pre ľudí aj mimo tohto umenia.

 

Ovplyvňuje váš fotografický život ten nefotografický? Rozdeľujete ho vôbec?

 

Samozrejme, mám rodinu čiže rozdeľujem fotografiu a rodinu. Keď som s rodinou, fotografiu neriešim.

 

Matúš Zajac vyštudoval Akadémii múzických umění v Prahe a Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Tam sa venoval dokumentárnej fotografii. Štúdium ukončil v roku 2003. Spolupracuje s vydavateľstvami a časopismi (Vydavateľstvo Michala Vaška, .týždeň). Od roku 2009 je pedagógom žurnalistickej fotografie na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku a od roku 2011 je aj pedagógom na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Viackrát bol nominovaný na ocenenie v kategórii najlepšia novinárska fotografia a v roku 2012 získal novinársku cenu za najlepšiu fotoreportáž HoPe za rok 2011. V roku 2011 vydal svoju prvú autorskú knihu, Podoby viery, na ktorej pracoval 20 rokov. Žije a tvorí v Bratislave.

 

Autor: Jakub Fulla

Foto:  Matúš Zajac 

 Pridaj komentár