Džínsový denník bol pre mládež a tak to aj ostane

Najprv tvorila len sama pre seba, neskôr si s kamarátkou zo základnej školy dávali pod stromček krátke poviedky. Prvý príbeh napísala ako štrnásťročná a potom ju písanie už nepustilo. Žije vo svojej milovanej Bratislave, v byte s rodičmi a so svojím domácim miláčikom, psom Maxom. Reč je o známej slovenskej spisovateľke, Zuzke Šulajovej, ktorá píše o mladých pre mladých.

Ružomberok. 16.10.2014.  V priestoroch Mestskej knižnice v Ružomberku hosťovala na besede známa spisovateľka Zuzka Šulajová, autorka úspešnej série kníh „Džínsové denníky“. Besedu museli organizovať na dva razy, pretože účasť bola veľmi vysoká a aj tento fakt bol znakom toho, že Zuzka nie je len tak označovaná, ako „Objav roka  2007 vydavateľstva Slovenský spisovateľ“.
Beseda sa celý čas niesla vo familiárnom štýle a odľahčenej atmosfére. Bolo to hlavne pre to, že Zuzka vôbec nepôsobila ako niekto, kto ide rozdávať rady a poúčať nás o živote, hovoriť nám čo áno a čo nie. Je to človek z mäsa a kostí, ktorý rád varí a pečie a cíti sa pri tom ako alchymista.

Lásku ku knihám zdedila po svojej mame, ktorá pracuje v knižnici a ktorá je aj tým objektívnym hlavným kritikom. Ak sa jej veci nepáčia snaží sa ju počúvať, ale niekedy u nej tvrdohlavosť zvíťazí a nedá ani na radu mamy. Tvorí doma na gauči, keď je sama aby sa s postavami stotožnila, aby s nimi prežívala ich vymyslenú realitu. „Niekedy mám pocit že som Paulou, obe máme totiž taký talent na trapasy.“ priznala autorka istú podobnosť s hlavnou hrdinkou svojich kníh.

Otvorená debata, dávala priestor aj na otázky publika, ktoré zväčša tvorilo ženské osadenstvo. Našli sa tam však aj chlapci, čo autorku nesmierne potešilo, pretože ako sama povedala: „Chlapi veľmi neradi čítajú knihy, ktoré napíše žena.“ Autorka má teda šťastie, že dokázala zaujať aj túto mužskú časť, ktorá je dosť často svojimi názormi dobrým odrazovým mostíkom pre jej tvorbu. „Jeden chalan mi napísal do e-mailu, že svoje postavy nenechám dospieť. Tak som sa nad tým zamyslela.“ tvrdí autorka, ktorá prezradila, že bude aj piaty a šiesty denník, kde svoje postavy predstaví už ako dospelé, s deťmi, rodinami a bohatými, životnými skúsenosťami.

V závere besedy, sme sa od publika dozvedeli aj to, že na základnej škole v Kľaku je Zuzka Šulajová zaradená do povinného čítania. „Ja som mala skromnú predstavu. Prídem do kníhkupectva a budem svoju knihu vidieť na poličke.“ reagovala s úsmevom na túto poctu autorka.

„Viem že má zmysel robiť to čo robím.“ dodala na záver. Touto vetou zároveň ukončila besedu, po ktorej nasledovala autogramiáda, s možnosťou spoločnej fotografie s autorkou.

Organizátori tohto podujatia Zuzku Šulajovú skontaktovali prostredníctvom Facebooku a ona toto pozvanie z radosťou prijala.

Jana MatiašováPridaj komentár