Fašiangy sa vrátili do mesta

Spev, hudba, masky, ale aj tradičné pochúťky nesmú chýbať na žiadnom fašiangovom sprievode a neminuli ani sprievod v Liptovskom Mikuláši.

Čerti, strigy, rôzne maškary a folkloristi sa zišli začiatkom februára pred Mestským úradom, aby priniesli vinše primátorovi mesta, Jánovi Blcháčovi. Odtiaľ sa fašiangový pochod, na čele s primátorom a zástupcom primátora, Rudolfom Urbanovičom, presúval cez pešiu zónu až na nádvorie Čierneho Orla. Folkloristi, ktorí sa zúčastnili sprievodu, pochádzali z mestských častí a okolitých obcí. Hlavným cieľom podujatia bolo pripomenutie starých zvykov a tradícií našich predkov, ktoré sa postupne vytrácajú zo života dnešných ľudí.

Sprievod pozorovali a postupne sa k nemu pripájali diváci a náhodní okoloidúci. Patrila medzi nich aj študentka Janka, ktorej zážitok kazila najmä nízka teplota. „Veľmi sa mi to páčilo. Nikdy som nič podobné naživo nevidela. Len keby nebola taká zima.“ Dôchodkyňa Lívia sa zase prostredníctvom sprievodu vrátila do spomienok na vlastnú mladosť. „Keď som bola mladica, takéto sprievody v dedinách a mestách patrili neoddeliteľne k fašiangom. Párkrát som sa aj ja zúčastnila sprievodu v mojej rodnej dedine. Ej, to boli časy. Toto mi pripomenulo mladosť a bolo to nádherné. Kiežby takéto kultúrne podujatia organizovali častejšie.“

Na nádvorí Čierneho Orla Blcháč vo svojom príhovore vyjadril radosť z početného zhromaždenia a z oživenia tradícií. Po prejave primátora nasledovalo pásmo ukážok jednotlivých folklórnych súborov. V programe vystúpili ĽH Haluška, DFS Ďumbier, DFS Pramienok, FS Váh, Vŕbové prútie, FS Smrečany, FS Poludnica, FS Chabenec.

Autor: Eva Niňajová

Foto: autorkaPridaj komentár