Festival Jeden svet prišiel do Ružomberka

Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý odštartoval v novembri minulého roku v Bratislave, začal svoju púť po slovenských mestách. Na začiatku marca neobišiel ani Ružomberok.

V rámci festivalu Jeden svet v regiónoch patrili v Ružomberku dni od 10. do 13. marca premietaniu dokumentárnych filmov. Projekciu zorganizovala nezisková organizácia Stopka v spolupráci s občianskym združením Človek v ohrození, Katedrou geografie Pedagogickej fakulty KU a UPaC na KU.

Filmy z rôznych sekcií premietali paralelne v čajovni Aquila a v Aule Jána Pavla II. na KU.

Motto tohtoročného štrnásteho ročníka nieslo názov Meníme svet. „Sú to filmy, ktoré ukazujú najmä to, ako bojujú jednotlivci, ale aj skupiny proti niečomu, s čím nie sú spokojní – od politických, sociálne zameraných filmov po environmentálne,“ vysvetlila hlavnú myšlienku dramaturgička podujatia Júlia Martinovičová.

Zatiaľ čo bratislavský festival ponúka aj možnosť diskusie o témach, ktoré filmy zobrazujú, jeho ružomberské prevedenie bolo ohraničené len na prezentáciu filmov. „Bohužiaľ, tento náš ružomberský festival má obmedzený čas, v ktorom sa môže konať. Tým pádom ani neukážeme všetky filmy, ktoré by sme chceli, a nezostane ani čas na diskusiu. Dúfam však, že necháme aspoň otázniky v hlavách ľudí, ktorí si prídu filmy pozrieť,“ povedal organizátor z Katedry geografie Pedagogickej fakulty KU Pavol Hurbánek. Motiváciou usporiadať už niekoľkýkrát festival v Ružomberku bol podľa neho boj s apatiou, ktorá prevláda v súvislosti s vnímaním horšej stránky sveta a inšpirovanie ľudí, aby hľadali riešenia ako situáciu zmeniť.

Diváci, ktorí sa akcie zúčastnili mali aj možnosť hlasovať za najlepší film. „Filmy sme vyberali tak, aby bola dostatočne široká škála z rôznych oblastí a boli to zároveň filmy, ktoré sa nám zdali najzaujímavejšie pre verejnosť,“ uviedla J. Martinovičová. Organizátori vyhodnotia najlepšie filmy jednotlivých dní a tiež najlepší film festivalu. Výsledky poslúžia na informovanie producentov, ktorí získajú spätnú väzbu o úspešnosti ich diel.

Festival Jeden svet v regiónoch pokračuje v slovenských mestách do apríla tohto roku. Novinkou je aktivita Premietaj aj ty, ktorá ponúka divákom možnosť premietať vybrané filmy z archívu festivalu  doma, v škole alebo miestnej komunite.

foto: internet

 Pridaj komentár