Film o pomoci v rómskych osadách zamieril i do Ružomberka

Marian_Kuffa_s_dietatom_v_naruci - autor Media FilmDivácky úspešný film Všetky moje deti sa vo štvrtok 6. marca premietal v ružomberskom Kine Kultúra. Diváci v zaplnenej kinosále sledovali 90-minútový dokument o práci farára Maroša Kuffu v  podtatranských rómskych osadách.

Režisér Ladislav Kaboš venoval práci na filme tri roky. Pre takýto druh dokumentu sa rozhodol, keď na vlastné oči videl biedu v osadách a prístup farára, ktorý venoval svoju

prácu tým najchudobnejším.

Matúš Demko, referent pre vzťahy s verejnosťou KU, požiadal o premietanie dokumentu  v ružomberskom kine. Zároveň sa podarilo vybaviť zľavnené vstupné pre študentov KU. V Ružomberku bol dokument už niekoľko dní pred premietaním vypredaný. Pre vysokú úspešnosť filmu zaradilo Kino Kultúra tento dokument do svojho programu na stredu 12. marca.

Chcem, aby ste boli k sebe dobrí, aby ste si nezávideli a aby ste nepili, prihovára sa vo filme Maroš Kuffa. Dokument mapuje pomalú, ale dôslednú prácu farára pre jeho „deti“ v neďalekej osade. Pomáha im stavať provizórne príbytky, aby mohli prečkať zimu, dodáva starý nábytok a pri tom všetkom sa im snaží navrátiť ľudskú dôstojnosť. Sám vraví, že kým to nebude projekt založený na láske, tak nebude fungovať.

„Film sa mi páčil, pretože ukázal, že aj v dnešnej dobe žijú obetaví ľudia. Mnohí by nedokázali pracovať s Rómami, ale on dokáže hovoriť ich rečou, priblížiť sa im a tým ich učí, ako žiť lepší život,“ vyjadrila sa Alžbeta, študentka KU.

Od uvedenia do kín dosiahol dokument Všetky moje deti vysokú návštevnosť. V celkových tržbách prekonal najväčšie kinodistribučné dokumenty. Vznikol v koprodukcii spoločnosti Media Film, Michaela Kaboša, Českej televízie a RTVS. Film získal i nomináciu na cenu v 5. ročníku cien Silver Eye pre najlepší dokumentárny  film.

Mária Šumichrastová

Foto: MEDIA FILMPridaj komentár