Filozof Volek predstavil jednu z najpozoruhodnejších žien 20. storočia

V utorok 23. októbra sa v Univerzitnej knižnici Katolíckej univerzity v Ružomberku uskutočnila ďalšia prednáška z cyklu Hosť na KU. Filozof  a katolícky kňaz Peter Volek priblížil v prednáške životný príbeh Edity Steinovej.

Prednášajúci predstavil rodáčku z Poľska ako filozofku a bojovníčku za práva žien. V prednáške postupne približoval jej život, verejné pôsobenie a cestu k duchovnému povolaniu.

Edita Steinová po vstupe do karmelitánskeho kláštora prijala rehoľné meno Terézia Benedikta od Kríža. Naďalej písala filozofické diela. Zomrela počas druhej svetovej vojny v koncentračnom tábore. V roku 1998 ju vyhlásili za svätú a súčasne za spolupatrónku Európy.

„Zo spolupatrónov Európy je nám Steinová časovo najbližšie. Prial by som si, aby bola vzorom nie len pre ženy, ale pre každého Európana. Preto, aby sa zaujímali o potreby svojej doby a hľadali liek ako pomôcť,“ povedal Peter Volek.

„S prednáškou som spokojná. Vyjadroval sa odborník, ktorý na túto tému má veľa poznatkov. Steinová robila veľa pre iných a to je vzácne. Silu k láske čerpala vďaka Bohu v eucharistii a modlitbe. V tomto som sa našla a dáva mi to silu nerobiť veci iba pre seba,“ zhodnotila podujatie študentka psychológie Zuzana Gondová.

Peter Volek, ktorý poslucháčom priblížil životný príbeh Edity Steinovej, prednáša od roku 2001 filozofiu na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku. V roku 1988 bol vysvätený za kňaza. V rokoch 1990 – 1995 študoval filozofiu v Innsbrucku. Už v dizertačnej práci sa venoval tórií poznania u Edity Steinovej.

Prednáškový cyklus pod názvom „Hosť na KU“ organizuje Univerzitné pastoračné centrum Jána Vojtaššáka. Prednášky sa konajú v utorok o 16:16 v univerzitnej knižnici na 3. poschodí.

Dominik Veľas

Foto: upac.skPridaj komentár