Fyzik Vladimír Bužek prednášal o kvantovej metamorfóze

Teoretik, fyzik a matematik Vladimír Bužek prednášal študentom Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) o fyzikálnom poznaní sveta.

Ružomberok, 21. október 2014 –  V priestoroch Univerzitnej knižnice Katolíckej univerzity v Ružomberku sa uskutočnila prednáška Kvantové metamorfózy. Celú prednášku organizačne zastrešili Univerzitné pastoračné centrum a Kolégium. Súčasťou prednášky bola aj diskusia.

Vladimír Bužek vysvetľoval, že informácie zaznamenávame a získavame prostredníctvom tzv. bitov a q-bitov. „Topíme sa v množstve informácií. Vedomosť o realite nebude nikdy úplná.“

Slovenský fyzik vysvetľoval pojem, čo je kvantová metamorfóza prostredníctvom  schrödingerovej mačky, ktorá je v škatuli, pokým škatuľu neotvoríš, nevieš, či je živá alebo mŕtva. Všetci opisujeme realitu výrazmi z oblasti pravdepodobnosti.

„Žiaden vedec nerozumie kvantovej fyzike. Fyzici netušia, čo vlastne používajú, je to len ilúzia,“ povedal odborník na fyziku a matematiku, a poslucháčov upozornil, že informácia nie je vedemosť. Pochopenie fyziky vyžaduje znalosť ľudskej podstaty.

„Mám vždy celkom radosť s prednášok, ktoré sú o veciach, ktorým nerozumiem. A potom zistím, že je toľko vecí, ktoré ma presahujú. Uvedomujem si, že svet je o niečom inom. Najviac sa mi páčil príbeh o mačke, ktorý bol primitívny, ale priblížil, čo vlastne je kvantová fyzika,“ povedala študentka histórie Blaženka.

Vladimír Bužek je členom Slovenskej akadémie vied, emeritným profesorom na Národnej írskej univerzite v Maynooth a profesorom Masarykovej univerzity v Brne. Pôsobí ako hosťujúci profesor na univerzitách v Anglicku, Japonsku, Južnej Kórei, Austrálii, Čile a USA. Počas svojej kariéry získal viaceré ocenenia „Vedec roka SR“, v roku 2002 získal E.T.S. Walton Award of the Science Foundation (Írsko), v roku 2007 Rád Ľudovíta Štúra 1. triedy.

Marcel Vargončík

Foto: Anton KulanPridaj komentár