Fyzika prilákala do knižnice aj „nefyzikov“

Utorky na Katolíckej univerzite  sú známe tým, že sa študenti a širšia verejnosť stretávajú v Univerzitnej knižnici  so známym hosťom. Tento utorok sa niesol v znamení  kvantovej fyziky. Rozoberal sa tu aj svet a jeho hranice.   

RUŽOMBEROK, 21.10.2014-  Tento týždeň bol hosťom Vladimír Bužek. Bužek sa  snažil priblížiť kvantovú fyziku a to ako súvisí s matematikou a filozofiou. „Pohybujeme sa v troch svetoch. V mentálnom, matematickom a fyzikálnom.“  Hovoril o svete, jeho poznateľnosti. Opisoval, ako svet vnímajú fyzici a ako obyčajní ľudia. Nakoniec povedal, že ani sami fyzici nechápu, čo kvantová mechanika znamená. „Pokúsil som sa vám načrtnúť, že fyzika je v kríze. Stoja tu veľké otázky a výzvy, ku ktorým by sme sa, my, vedci mali postaviť zodpovedne, “ povedal Bužek na konci svojej prednášky.

Prednášky sa nezúčastnili len fyzici, ale aj študenti z iných katedier. „Mám  radosť z prednášok, ktoré sú o niečom novom a potom zistím, že je toľko vecí, ktoré ma presahujú. Najviac sa mi páčil príbeh o mačke, ktorý bol primitívny a priblížil mi, čo vlastne kvantová fyzika je,“ vyjadrila sa Blažena, študentka histórie.

Vladimír Bužek je členom Slovenskej akadémie vied. Ako hosťujúci profesor pôsobil na univerzitách napríklad v Anglicku, Japonsku, Južnej Kórei či USA. Jeho práce boli citované viac ako 6 500 krát.

Lenka FarkašováPridaj komentár