Inšpiruje ju Oľga Hamadejová

Z Banskej Bystrice pred dvoma rokmi prestúpila do MBK Ružomberok. Na tunajšej Katolíckej univerzite zároveň začala študovať žurnalistiku. Po skončení športovej kariéry by chcela byť športovou komentátorkou a redaktorkou. Alica Moravčíková.

Dvadsaťtriročná Alica Moravčíková mala už od detstva veľké športové predpoklady. Už ako sedemročná medzi panelákmi naháňala guľaté čudo. Jej otec sa v mladosti venoval volejbalu, mama súťažne hrávala basketbal za Banskú Bystricu a už v prvom ročníku ju prihlásila do prípravky.

„Jej dobrá kamarátka bola na mojej základnej škole trénerkou, zrejme aj preto vyhral basketbal,“ glosuje Alica na margo svojej mami.

Rodičia, ktorí dcéru v športe intenzívne podporovali, určite nečakali, že si už v ôsmich rokoch privodí nepríjemne zranenie. Kvôli zlomenine ruky sa prestala basketbalu naplno venovať. Na palubovku sa vrátila až po troch rokoch. „Dievčatá v mojom veku už hrávali ligu, minimálne žiacke súťaže, takže som viac sedela na lavičke, ako hrala,“ spomína Alica.

Keď mala štrnásť rokov, uvažovala, že s basketbalom definitívne skončí. Lenže mama videla v Alici potenciál a prehovárala ju, aby pokračovala. „Vtedy som jej povedala, že v dospelosti, keď mi už nebude môcť rozkazovať, s tým ihneď skončím,“ smeje sa. „V osemnástich sa ma opýtala, či trvám na svojom rozhodnutí, ale to už boli moje sny a plány spojené s basketbalom. Z chuti sme sa na tom obe zasmiali.“

Zmluva s MBK Ružomberok

Za Banskú Bystricu Alica hrala pätnásť rokov a prešla všetkými vekovými kategóriami. Medzitým dospela. V Bystrici mala rodinné zázemie a neotrasiteľné miesto v tíme. Napriek tomu sa na konci roka 2015 rozhodla prestúpiť do tímu MBK Ružomberok – dvojnásobného víťaza Euroligy a jedenásťnásobného majstra ligy, za čo čiastočne môže štúdium na vysokej škole.

„Vždy musíte pri športe myslieť na zadné vrátka, nikdy totižto neviete, čo sa stane. Rozhodla som sa teda študovať žurnalistiku vRužomberku. Ponuka z MBK prišla pol roka po tom, uprostred sezóny,“ objasnila Alica, ktorá podpísala profesionálnu zmluvu do roku 2020.

Počas doterajších dvoch rokov v ružomberskom tíme sa Alica takticky a herne zlepšila. Výborne doskakuje, agresívne napáda, nepríjemne bráni. „Máme lepšie zostavené družstvo, a taktiež hráme popri slovenskej extralige aj EuroCup, takže si myslím, že je to výborné.“

Debut na medzinárodnej scéne

Dvadsaťtriročná basketbalistka absolvovala v oranžovom drese dve sezóny a v oboch prípadoch jej tesne ušlo finále. Nad sily Ružomberčaniek boli v semifinále play-off Piešťanské Čajky. Aj keď vytúžený titul nezískali, náplasťou pre hráčky z Liptova bol postup do Európskeho pohára žien.

Basketbalistky Ružomberka chýbali v kvalitnej kontinentálnej súťaži tri roky. Pre Alicu Moravčíkovú je to absolútna európska premiéra. Žreb však ružomberskému tímu prisúdil mimoriadne náročnú skupinu, v ktorej sa ocitol s tureckým Mersinom, ruským Krasnojarskom a slovenským hegemónom posledných rokov Košicami.

Práve vďaka náročným zápasom si môžu vysokú Banskobystričanku všimnúť aj v zahraničí. „Samozrejme, ak by sa možnosť prestupu naskytla, premýšľala by som nad ňou. Po škole chcem určite s basketbalom vycestovať a hrať v zahraničí,“ prezradila.

Inšpiruje ju Oľga Hamadejová

Nechýbalo pritom veľa a všetko mohlo byť úplne ináč. V roku 2014 Alicu prijali na Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici v študijnom odbore trénerstvo. Rozhodla sa však, že si dopraje ročnú pauzu. Medzitým si privodila zranenie a uvedomila si, že popri aktívnom športovaní nemôže študovať trénerstvo kvôli riziku ďalšieho zranenia.

Opäť zasiahla mama, ktorá dcére odporučila vyskúšať inú školu. „Ľudia, ktorí ma poznajú, vedia, že som výrečná baba a od toho sa odvíjal aj smer, ktorým som sa vybrala. Médiá ma vždy fascinovali a spoznávať ich stále viac a viac ma naozaj baví. Na začiatku som pritom naozaj nečakala, že ma táto škola až tak chytí,“ opisuje Alica svoje štúdium na Katolíckej univerzite v Ružomberku.

Skĺbiť školu s basketbalom nie je mnohokrát jednoduché. „V škole som veľmi málo kvôli dvojfázovým tréningom, no všetko sa snažím poctivo spraviť. Nie som človek, ktorý by v akejkoľvek situácii panikáril, no spojiť šport so školou mi niekedy dáva zabrať.“

Okrem basketbalu tak spoznáva aj mediálne prostredie. Počas letnej žurnalistickej praxe si vyskúšala prácu v novinách a rozhlase. Ale netají sa tým, že sníva najmä o práci v televízií. „V budúcnosti by som chcela byť komentátorka, ale taktiež mi je sympatická pozícia redaktorky.“

Jej inšpiráciou je Oľga Hamadejová, bývalá basketbalistka a v súčasnosti moderátorka športového spravodajstva RTVS. „Sledujem jej prácu. Po ukončení kariéry by som si chcela splniť tento sen a venovať sa novinárskemu povolaniu naplno,“ dodáva mladá basketbalistka.

Fakty

 

Alica Moravčíková

Dátum narodenia: 5. február 1994

Výška: 189 cm

Pozícia: pivotka

Číslo dresu: 16

Kariéra: všetky kategórie absolvovala v Banskej Bystrici (2001 – 2015), MBK Ružomberok (od roku 2015)

Úspechy: dvakrát bronz s Ružomberkom v extralige (2015/2016 a 2016/2017), účasť v Eurocupe (2017/2018)

Titulná fotografia/Branislav RačkoPridaj komentár