InterCity vlak zastaví aj v Ružomberku

Ružomberok- 15.októbra 2014: Expresný InterCity (IC) vlak zastaví aj v menších slovenských mestách- Považská Bystrica, Vrútky, Ružomberok a Poprad. Môže za to súkromný prepravca RegioJet, ktorý nasadí svoje vlaky na hlavnú železničnú trasu ako konkurenciu štátnemu prepravcovi.

RegioJet (RJ) sa zrejme snaží osloviť práve tých cestujúcich z Ružomberka, čo doteraz prestupovali na IC vlaky štátnych železníc, prípadne chodili bežnými rýchlikmi.

Rozhodnutie súkromného dopravcu zastaviť v RK je jeho obchodné rozhodnutie, taktika, pokus osloviť trh, ktorý nie je obsadený-prípadne, kde vidí potenciál pre naplnenie svojich vlakov.

Veľký potenciál v tom však nevidíme, pretože sa nám podarilo zistiť, že väčšina cestujúcich využíva IC vlak štátnych železníc najmä na cestovanie medzi stanicami Poprad, Kysak, Košice a západným Slovenskom- Bratislavou, Trnavou a opačne.

“ IC vlaky nemajú regulované cestovné a sú to vlaky najvyššej kvality, expresné diaľkové spoje. Ich hlavným prínosom je vyššia kvalita služieb a rýchlosť spojenia 5 hodín medzi BA a KE. Je to o hodinu menej, ako ide bežný rýchlik,” uviedla riaditeľka Odboru komunikácie ZSSK, Jana Morháčová na otázku ako vníma Železničná spoločnosť Slovensko konkurenciu v podobe prepravcu RegioJet, ktorého IC vlaky zastavia aj v RK.

Ako však vieme, RJ zastaví medzi dvoma slovenskými metropolami viackrát ako IC vlak štátnych železníc a do konečnej stanice príde rovnako ako štátny dopravca po piatich hodinách. Dôvodom sú nové, moderné a ľahké súpravy vlakov. Sú efektívnejšie pri častom zastavovaní a rozbiehaní vlakov.

RJ nebude jediným súkromným prepravcom na hlavnej trase. Od decembra nastúpi na železnice aj český Leo Express.

Fotogragia stiahnutá z voľne dostupného článku na wikipédii: http://sk.wikipedia.org/wiki/RegioJet

Patrik HavranPridaj komentár