Interne o internáte

Už niekoľko mesiacov je v rekonštrukcii vysokoškolský internát v areáli Katolíckej univerzity. O dôvodoch prestavby, dĺžke trvania prác či spôsobe financovania projektu nás informovali prorektor pre zahraničné vzťahy František Trstenský a riaditeľka ubytovacích a stravovacích zariadení KU Renáta Šrámeková.

„Takzvaný „blok C“ bol postavený v päťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia ako ubytovňa pracovníkov vtedajšieho bavlnárskeho závodu. Od toho obdobia prešiel iba minimálnymi úpravami a rekonštrukciami,“ uviedol František Trstenský. Priestory internátu teda nezodpovedali súčasným požiadavkám a normám. Problémom bola tiež nepostačujúca kapacita priestorov. Prestavba je financovaná z fondov Európskej únie. Tie jej boli poskytnuté na základe projektu Zlepšenie kvality ubytovacích priestorov KU v Ružomberok – ubytovací projekt „C“. Čerpá sa aj z vlastných zdrojov. Dodávateľom stavby je firma KRYPTON s.r.o., ktorá bola vybraná vo verejnom obstarávaní.

Po renovácii pribudne v objekte102 lôžok. Izby budú prevažne dvojlôžkové so samostatným hygienickým zariadením. „K dispozícii bude aj ubytovanie bunkového charakteru – dvojlôžková plus trojlôžková izba, jednolôžková plus dvojlôžková izba,“ doplnila Renáta Šrámeková. Súčasťou objektu budú kuchynky (na každom poschodí), práčovňa a spoločenská miestnosť. Vybudovaná bude posilňovňa, pingpongová miestnosť či polyfunkčná telocvičňa na aerobické cvičenia, floorbal, futbal a iné športy.

Univerzita má na pamäti i študentov so špecifickými potrebami. „Internát bude mať bezbariérový prístup, výťah a ubytovacie priestory pre imobilných študentov. Chceme, aby aj ubytovacie priestory zodpovedali univerzite 21. storočia,“ vysvetľuje prorektor.

Práce na stavbe by mali byť ukončené do konca kalendárneho roka. Renáta Šrámeková tiež objasnila, kedy bude možné ubytovacie priestory využívať. „Z dôvodu realizácie zariadenia a vybavenia infraštruktúry v rámci priestorov ŠD, aktívne ubytovanie študentov bude od septembra 2016. V rámci našich možností bude možné ubytovanie aj skôr.“

Anna Patková

Foto: autorkaPridaj komentár