Ján Košturiak: Život sme dostali od Boha, nemali by sme ho tráviť frflaním, ale hľadaním povolania

Autor knižných publikácií venujúcich sa manažmentu a podnikaniu Ján Košturiak prednášal v jezuitskom kostole v Ružomberku na tému s názvom: Od zamestnania k povolaniu.

V jezuitskom kostole Povýšenia Svätého kríža sa uskutočnila prednáška o hľadaní povolania s profesorom priemyselného inžinierstva Jánom Košturiakom. Ten predstavil zúčastneným svoju knižnú novinku Povolanie 1. Udalosť zorganizovalo vydavateľstvo Karmelitánske nakladateľstvo.

Hlavný hosť stretnutia hovoril o tom, čo ho inšpirovalo k napísaniu súboru úvah Povolanie 1. ,,Snažil som sa ľudom ukázať, aby začali premýšľať sami nad sebou a aby sledovali to, čo je okolo nich a dostatočne to vyhodnocovali,“ prezradil Košturiak a zároveň dodal: ,,Hlavná myšlienka spočíva, aby sa človek snažil nájsť nejaký zmysel v tom, čo robí.“

Košturiak tiež vysvetlil, prečo je dôležité hľadať povolanie: ,,Ľudia by nemali čakať, že to urobí niekto za nich. Mali by predovšetkým cítiť, čo ich baví, napĺňa a kde sú užitoční.“ Autor knihy dal radu najmä mladým ľudom, aby netrávili život frflaním, pretože život je dar od Boha. Mladí by sa podľa jeho slov mali snažiť hľadať vhodné povolanie.

,,Prednáška mala ukázať spôsob, ako sa dostať od práce, do ktorej ľudia neradi chodia k tomu, aby bolo zamestnanie pre nich niečo viac, ako len obyčajné,“ okomentovala akciu zástupkyňa Karmelitánskeho nakladateľstva Dana Jacečková.

Dojmy prezradila aj návštevníčka stretnutia a študentka KU Barbora: ,,Mala som možnosť zamyslieť sa nad svojou budúcnosťou. Dôležitý bude výber môjho povolania. Na svete je však veľká nadkapacita pracovnej sily a mnoho ľudí nemá zamestnanie, pričom stále pribúda viac a viac nezamestnaných.“

Po skončení podujatia sa konala v pastoračnej miestnosti jezuitského chrámu autogramiáda s autorom spomínanej knižnej novinky.

Ján Košturiak je prezidentom a spoluzakladateľom spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia. Ako profesor priemyselného inžinierstva prednáša na PHST v Ulme, na UTB Tomáša Baťu v Zlíne, Fakulte výrobných technológii v Prešove, TU v Košiciach, Materiálovo technologickej fakulte v Trnave a STU v Bratislave. Taktiež pôsobí ako poradca a školiteľ v oblasti inovácií, strategického manažmentu alebo organizácie podniku.

Text: Tomáš Kotlárik

Foto: http://www.slideshare.net/AlzbetaSlapkova/od-zamestnania-k-povolaniu / IPA SlovakiaPridaj komentár