Jar ešte spí zimným spánkom

V období, kedy by mala rozkvitajúca príroda už dávno čerpať silu z blahodarných lúčov slnka, sa stále trápime s lopatami pri odhadzovaní snehu z našich ciest a chodníkov. Zatiaľ čo Veľkonočný pondelok je v našich zemepisných šírkach špecifický skôr teplotami okolo príjemných dvadsať stupňov, tento rok nás Perinbaba akosi nechce opustiť. Preto mnohé dievčatá dostali od šibačov namiesto nádielky klasicky vodnej, darček v podobe snehovej guľovačky. Niet sa čo čudovať, veď teploty v mnohých oblastiach Slovenska sa pohybovali tesne okolo nuly. To ale nič nemení na fakte, že mládenci sa s radosťou pustili do tradičných činností spojených s týmto, u krehkejšieho pohlavia, nie veľmi obľúbeným sviatkom. Verím však, že mnohí brali ohľad na nepriazne počasia a upustili od zaužívaných „brutalít“.

Bohužiaľ, obyvatelia Slovenska zaznamenali v posledných dňoch aj nepríjemné starosti. V dôsledku kolísavého počasia, ktoré najskôr prinieslo zrážky snehové a vzápätí dážď, majú o prácu postarané najmä poľnohospodári. Kvôli zvýšenej hladine vodných tokov boli viaceré polia zaplavené, a teda na najbližšie obdobie nepoužiteľné pre akékoľvek hospodárske úkony. Nehovoriac o tom, že škodu na majetku zaregistrovali i bežní občania. Mnohým totiž vytopilo pivnice, zalialo dvory a voda sa valila aj po cestných komunikáciách, poskytujúcich spojenie so svetom. V tejto neľahkej situácii si samotní občania nevystačili a boli donútení požiadať o pomoc bezpečnostné zložky, vrátane armády. Najhoršia situácia bola doposiaľ zmapovaná na juhu krajiny.

I keď apríl je známy svojou premenlivosťou a bláznivým počasím, asi málokto očakával, že nás až takto výdatne potrápi. Príroda si s nami robí, čo chce, ale nadávať nám zrejme nepomôže. Iba ak do vlastných radov. Príroda je aj naším obrazom. Tak ako sa správame my k nej, tak nám to ona vracia. Tento raz si jar, zdá sa, skutočne predĺžila prázdniny a my sme proti tomu absolútne bezmocní. A keďže predpovede hydrometeorológov na najbližší týždeň neznačia konečne stabilnú klímu, ostáva nám len dúfať, že im tieto negatívne vyhliadky nevyjdú. Myslím si, že ich omyl, by sme im všetci veľmi radi a z celého srdca odpustili.

Foto: magazin.ceskenoviny.czPridaj komentár