"Je to môj splnený sen!"

Je to štýl, je to vášeň. Nový fenomén súčasnej doby. Hudba mladých. Čaro hip hopu a jeho umenie v podobe tanca oslovilo aj Michaela Šima (19), tanečníka a choreografa v známej Street Dance Academy Laciho Strikea.

1. Umenie tanca patrí medzi tie najfascinujúcejšie a najkrajšie. Čím je tanec a konkrétne hip hop, ktorému sa venuješ, pre teba ako profesionála?

V krátkosti povedané, tanec je môj život. Pre mňa znamená úplne všetko. Pri tanci sa vždy uvoľním a zbavím všetkých starostí, zabudnem na to, čo je okolo mňa. Len počúvam hudbu a idem si svoje.

2. Kedy si si povedal že tanec je to, čo chceš robiť a venovať sa mu? Kto ťa najviac podporoval v tejto tvojej vášni?

Prišlo to dosť nečakane, nakoľko kedysi som sa venoval cyklistike, korčuliam a neskôr to bol dokonca le parkour. Boli to väčšinou krátkodobé záľuby. Až v jeden obyčajný deň som len tak išiel s kamarátom a on mi zrazu ukázal pár tanečných krokov. Vtedy som si povedal, že je to skvelé a chcel by som to vedieť. Tak ma zobral do Centra voľného času v Bojniciach, kde tancovali chalani z Breakfansu a postupne som začal chodiť na tréningy. Zozačiatku som sa učil sám, pozeral som sa na ostatných, čo a ako robia. Neskôr som k tomu pridal rôzne videá a občas mi tiež niečo poradil Fizzy. Avšak celkovo som na tanec bol sám, taký samouk.

3. Za každým úspechom stojí drina. Aká bola tá tvoja? Tvoje začiatky, prvé úspechy, cesta tam, kde si?

Ako som spomínal, prvá skupina, kde som začínal bol Breakfans, lenže nakoľko chalani tancovali už dosť dlho, nemal som veľkú nádej dostať sa niekde s nimi. Tak som teda z Breakfans odišiel a s niekoľkými známymi som si vytvoril vlastnú tanečnú skupinu pod nazvom Booring Klauns. Postupne sme trénovali, navzájom si pomáhali a tak sa zlepšovali. Sami sme si vytvárali malé choreografie, s ktorými sme boli aj niekoľkokrát na vystúpeniach. Po jednom takom vystúpení som šiel na party do Handlovej, kde som si len tak nezáväzne tancoval a zrazu za mnou prišiel šéf handlovskej pobočky Street Dance Academy, či by som nemal záujem vyučovať poppin. Najskôr som bol dosť šokovaný, ale, samozrejme, že som neváhal a ponuku som hneď prijal.

4. Momentálne trénuješ v prievidzskej pobočke Street Dance Academy a staviaš tanečné choreografie. Aká je tá práca a čo všetko pre teba znamená?

V podstate choreografie skladáme s lektormi, nakoľko každý má iné myšlienky a každý ovláda iný tanečný štýl lepšie. Dokopy vznikne zaujímavá zmes. A čo pre mňa znamená? Je to vlastne môj splnený sen, odjakživa ako som začal s tancom, som toto chcel robiť.

5. Čo SDA ponúka svojim žiakom a ako im môže pomôcť niečo dosiahnuť v tom, čo ich baví, teda v hip hope?

Ponúka im kvalitnú výuku hip hopoveho tanca a to všetkým. V Street Dance Academy berieme mladých ľudí bez rozdielov v ich talente. Každý mesiac nás navštevujú tanečníci z hlavnej pobočky SDA z Bratislavy a aj sám Laci Strike sa príde pozrieť ako sa nám darí.

6. Ako porotca nedávnej tanečnej súťaže Centier voľného času v choreografiách z celého Slovenska si mal možnosť posúdiť tanečné nadanie mladých ľudí. Čo na nich hovoríš? Aká je podľa teba budúcnosť týchto nadaných slovenských tanečníkov?

Bola to úžasný zážitok pozorovať choreografie týchto nadaných mladých ľudí. Niektorí boli vážne úžasní a majú pred sebou veľkú budúcnosť, ak túto šancu len tak nezahodia.

8. Čo ty a tanec a budúcnosť? Plánuješ sa mu naďalej aktívne venovať?

To je naozaj zaujímavá otázka. Ja a tanec? Neviem, či áno, či nie. Je to vec, ktorou sa zaoberám stále. Na jednej strane si bez tanca už neviem predstaviť svoj život, na druhej strane študujem pozemne staviteľstvo. Všetko sa uvidí o rok.Pridaj komentár