Jozef Jarab bude dočasným rektorom Katolíckej univerzity

Akademický senát Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) dnes zvolil dočasného rektora Jozefa Jaraba. Rozhodnutie musí schváliť veľký kancelár KU a minister školstva.

RUŽOMBEROK 9. máj – Akademický senát KU si na 21. zasadnutí zvolil dočasného rektora univerzity Jozefa Jaraba. Hlasovalo za neho spolu 15 z prítomných 18 senátorov. Toto rozhodnutie musí schváliť veľký kancelár Mons. Bernard Bober a tiež minister školstva Slovenskej republiky Dušan Čaplovič. Terajší rektor KU Tadeusz Zasepa vo funkcii zotrvá do konca mája.

Jarab bude viesť univerzitu do zvolenia nového rektora. „V osobe Jozefa Jaraba vidíme rektora, ktorý si toto miesto bude zastávať s veľkou dôstojnosťou. Všetko, čo bolo problematické v predchádzajúcom období, bude odstránené,“ povedala predsedníčka senátu Ľudmila Krajčíriková.

Akademický senát požiadal Tadeusza Zasepu, aby do konca funkčného obdobia nerobil výrazné zmeny v štruktúre školy a aby nevykonával veľké finančné transakcie. „Znenie tohto uznesenia je pripravené tak, aby dnešný rektor robil kroky s veľkou zodpovednosťou a aby do budúcna nepoškodil meno KU,“ dodala Krajčíriková.

Jozef Jarab pôsobí ako rektor Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskom Podhradí. Je aj podpredsedom akreditačnej komisie. Podľa jeho slov funkciu dočasného rektora prijal na žiadosť biskupa Štefana Sečku. „Situáciu treba upokojiť a poďakovať všetkým, ktorí urobili niečo pre túto univerzitu v minulosti. Treba priniesť ľudský rozmer, ktorý je potrebný,“ dodal Jarab. Rovnako pripustil, že bude kandidovať vo voľbách na riadneho rektora KU, ktoré budú 10. júna.

Súčasný rektor Tadeusz Zasepa dobrovoľne odstúpil z funkcie 5. mája. Ako dôvody uviedol, že senát neprerokúval materiály a ignoroval výsledky vnútornej kontroly. Senát obvinenia popiera.

Zuzana RojíkováPridaj komentár