Kam ten svet speje?

Muž, žena, iné. Tieto možnosti pri výbere pohlavia ponúkajú najnovšie mobilné aplikácie. Dnes sa veru tolerancii medze nekladú. Sarkasticky povedané, rodové inovácie spoločnosti tisícky rokov chýbali a na rozdiel od terorizmu ich treba riešiť.

Na Slovensku sa tieto praktiky ešte veľmi nezdomácnili. Ľudí skôr znepokojujú existenčné problémy a zle nastavený ekonomický systém. Skrátka, aspoň väčšina z nás, sa nemá tak dobre, aby rozmýšľala nad zbytočnosťami.

Inak je to v zahraničí, kde sa pohodlní ľudia nemajú na čo sťažovať. A tak je zrazu diskriminácie viac než kedykoľvek predtým. Donedávna ani pomenovanie muž alebo žena nikoho neurážalo či neznevýhodňovalo.

Kedysi a dnes

Žiaľ, kvôli myšlienke rodovej rovnosti sa v prípade ľahšie ovplyvniteľných mladých mužov a žien čo-to zmenilo. Metrosexualita je v móde. Niektorí muži trávia pred zrkadlom viac času ako ženy. Homosexuáli určujú, čo je na ženách sexi.

Aj vzory tínedžerov sú dnes iné. Jurija Gagarina nahradil Justin Bieber, Janu Eyrovú Lady Gaga.

Extravagantné módne výstrelky a suicidálne sklony mladí argumentujú tým, že okolie nerešpektuje ich individualitu. Keď si predstavíme, že pred niekoľkými desaťročiami ľudia v ich veku bojovali na fronte či ošetrovali zranených, je to smiešne.

Povinná vojenská služba donedávna učila mladých mužov, ako sa postarať o seba, chrániť svoje rodiny, čeliť problémom „po chlapsky“. Nepochybne, tento druh výchovy niektorým dnes chýba. A potom sa stáva, že svoje problémy „riešia“ detinskými a zbabelými slovnými atakmi a ak dôjde na chlapské riešenie sporu, utekajú na políciu.

Naopak ženy, kedysi nežné, starostlivé gazdiné, sa stávajú ráznejšími a fyzicky zdatnejšími. Často ich viac priťahuje kariéra než materstvo a rodina.

Práva na úkor práv

Je jasné, že spoločnosť časom doplatí na neustále dožadovanie sa „ľudských práv“, s ktorými niektoré návrhy ani nesúvisia. Ako v prípade transsexuálov, ktorí verejne prezentujú svoje sexuálne preferencie na rôznych pochodoch. Tým však sami porušujú svoje právo na súkromie, pretože sexualita vždy bola a u normálnych ľudí stále je intímnou záležitosťou.

Ako sa celý tento tolerančný cirkus skončí, nevedno. A rovnako ani kto v prípade vojnového konfliktu narukuje…

Anna Šenkeríková

Foto: autorkaPridaj komentár