Katarína Gregová: Afrika nie je taká stereotypná

Dobrovoľníci, ktorí nedávno prišli z Afriky, nám ju na besede v čajovni predstavili inak, ako ju poznáme my.

RUŽOMBEROK, 29.10.2014- Katarína Gregová a Martin Tichý strávili tri mesiace v Keni. Mnoho ľudí má Afriku zafixovanú ako chudobnú krajinu, ktorá trpí hladom. Nie je tam voda a je tam sucho. „Keď som prišla, všetky moje stereotypné názory sa zbúrali. V Afrike bola elektrina, dokonca aj wifi. Voda netiekla iba raz do týždňa. Ľudia tam mali vždy čo jesť, aj keď jedli len dvakrát do dňa,“ povedala Gregová, „Afrika je iná, ako ju mnohí opisujú.“ Katarína Gregová pôsobila a pomáhala v Keni v domove s telesne postihnutými deťmi. Ako povedala, deti sa tu tešili z maličkostí, akými boli bublifuk či balóny. „Deti tu robia všetko na dvesto percent, aj keď majú nejaké postihnutie,“ dodala ešte.

Martin Tichý je síce zdravotník, no aj on pomáhal v škole. „Ide o to, aby sme dali vzdelanie tým, ktorí sa vzdelávať sami nedokážu,“ vyjadril sa. V Keni je škola zadarmo, no kto nemá uniformu alebo školské pomôcky je poslaný domov. Aj mnohým takýmto deťom pomáhali dobrovoľníci zo Slovenska.  „Oni majú hodnotový rebríček postavený úplne inak ako my. Pre nich nie je dôležitý čas, neriešia ho. Pre nich sú dôležité vzťahy. Sú vnútorne šťastnejší ako my,“ povedal Tichý.  Počas besedy dobrovoľníci ukazovali fotky z Kene, na ktorých predstavovali svoje projekty.

Besedy sa zúčastnili mladí ľudia, ktorí obdivujú ľudí z dobrovoľníctva. „Nemala by som odvahu navštíviť Afriku. Títo ľudia majú u mňa rešpekt,“ vyjadrila sa nám Monika, jedna z účastníčok besedy.  „Beseda sa mi páčila. Rozprávali zaujímavo a bolo na nich vidieť, že sa im tam páčilo,“ doplnil Moniku jej kamarát Pavol.

Gregová a Tichý sa do tejto krajiny dostali pomocou kresťanskej dobrovoľníckej organizácie ERKO. ERKO už šesť rokov zapája mladých ľudí do dobrovoľníckej práce v Afrike.

V čajovni Aquila sa v sérii Čaj o piatej už tretí rok organizujú stretnutia so zaujímavými ľuďmi. Rozprávajú tu svoje príbehy a zážitky zo života. Spoluorganizátorom týchto stretnutí je nezisková organizácia Stopka.

 

Lenka FarkašováPridaj komentár