Katastrofy ľudského tela jednoducho musíte vidieť

Od začiatku tohto týždňa majú návštevníci možnosť vidieť unikátnu a ojedinelú výstavu voskových figurín: Zvláštni ľudia.

Ak ste jedným z tých, ktorý považujú návštevy rôznych výstav a múzeí len ako niečo nudné a otravné, tak práve táto výstava môže zmeniť váš názor. V Kine Kultúra môžu návštevníci na vlastné oči vidieť 27 exponátov ľudských anomálií pochádzajúcich z antropologického múzea v Petrohrade.

Voskové figuríny znázorňujú skutočné osoby, ktoré príroda kruto poznamenala a kvôli genetickým vadám sa výrazne odlišovali od ostatných.  Takto postihnutí ľudia vzbudzovali v minulosti obrovský záujem u ostatných osôb, rovnako aj u vedcov. Na základe toho, umelci v petrohradskom antropologickom múzeu vytvorili 27 verných kópií z upraveného včelieho vosku. Návštevníci výstavy môžu vidieť ľudí s dvoma hlavami, štyrmi očami, muža s vlčou tvárou, či stretnúť sa s najtučnejším človekom na zemi. Kvôli použitiu lekárskych očných, zubných implantátov a do vosku vpichovaných pravých ľudských vlasov, pôsobia figuríny živým dojmom.

,,Takéto výstavy v našom meste nemáte možnosť vidieť každý deň. Figuríny mali ľudské oči, zuby aj mihalnice, a keď ste sa im zahľadeli blízko do tváre čakali ste, že na vás žmurkne. Vyzerali jednoducho autenticky. Nikdy som si nepredstavovala, že takíto ľudia mohli niekedy žiť,“ zhodnotila výstavu Ružomberčanka Nika. Expozícia je doplnená krátkym dokumentom, v ktorom sú odprezentované jednotlivé osudy ľudí, z ktorých  sa väčšina predvádzala v cirkusoch.

Podujatie si majú možnosť návštevníci pozrieť do 5. 6. 2016. Následne sa akcia presunie do ďalších slovenských miest. Výstava Zvláštni ľudia, s podtitulom Katastrofy ľudského tela, je súčasťou Dní mesta Ružomberok 2016.

 

Michaela Šušová

foto: autor

 Pridaj komentár