Keď sa pečenie stáva umením

Už pri príchode do kultúrneho domu v Černovej Vás očarí prenikavá vianočná aróma. Tu má okrem pošty a miestnej knižnice sídlo aj pernikárska firma Medona. Medovníky sa väčšinou spájajú s Vianocami, avšak Miroslava Cingelová ich pečie počas celého roka. Ako sama hovorí: „medovníkom sa dá vyjadriť veľmi veľa. Nie je to len láska, či náklonnosť k druhej osobe, môže vyjadriť poďakovanie, či úctu, no i prianie zdravia,“ a preto do tých svojich medovníkov vkladá nie len potrebné suroviny, ale aj svoju vlastnú lásku a životnú skúsenosť. „Každý kus je originál a je pečený s láskou,“ hovorí o svojich koláčikoch pani Miroslava.

Medovníky sú staré ako ľudstvo samo. Prvé medovníky boli známe ako sladké koláčiky. Neskôr to boli figúrky vtláčané do foriem, prizdobené orechom. O čosi neskôr boli maľované farebnými polevami – glazúrami. Posledné roky sa však výrobe medovníkov venuje čoraz viac ľudí a toto remeslo začalo ožívať na Slovensku vo väčšej miere ako doposiaľ.

Černovčanka Miroslava Cingelová začala s pečením už ako malé dieťa. Jej mama mala veľmi dobrý vzťah k pečeniu, ale zdobenie medovníkov vždy nechávala na svoju dcéru. Tá po rokoch trénovania dostala do ruky ten správny cit a dnes má svoju vlastnú živnosť a pečie medovníky v rôznych tvaroch a veľkostiach. Nie sú to len srdiečka či kvietky, mnohokrát dostala objednávky na upečenie erbov, rôznych detských motívov a bez problémov upečie aj logo firmy.

Černovské perníky majú charakteristickú hnedú farbu, nezameniteľnú chuť a vôňu, ktorú im dodávajú čerstvo pomleté koreniny. Podľa slov medovnikárky majú niektoré z nich liečivé účinky. Na zdobenie sa používa biela kornútková technika, ornamentové vzory, ale aj vzory filetovej čipky. Na policiach v pekárni leží množstvo kníh plných vzorov na vyšívanie, z ktorých pekárky berú inšpiráciu. Napriek tomu, že sú pečené vo veľmi skromných podmienkach, neuberá im to na jedinečnosti a skvelej chuti.

Výrobky sú výlučne z prírodných materiálov, neprifarbované, bez konzervačných látok a pravidelne sa podrobujú kontrole. Boli certifikované a tiež prešli kontrolou na ťažké kovy. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že chutnejšie medovníky som nikdy nejedla. Sú mäkučké, nadýchané a každý kúsok v sebe ukrýva niečo nové a magické.

Medovníky, ktoré vyrába pani Cingelová a jej pekárky ochutnali ľudia v mnohých krajinách. Najvýznamnejšou fanúšičkou týchto medovníkov je britská kráľovná Alžbeta II., ktorá mala možnosť spoznať černovské medovníky počas jej návštevy Slovenska v Spišskej Sobote. „Medovníky mi natoľko učarovali, že sa stali mojou živnosťou,“ hovorí pani Cingelová, ktorá ich pečie profesionálne od roku 1995. Sladké potešenie od Medony by na vašom vianočnom stole nemalo chýbať.



Pridaj komentár