Komiks pritiahol do galérie najmä tínedžerov

Celý apríl prebieha v Galérii Ľudovíta Fullu v Ružomberku (GĽF) výstava komiksu. Autormi diel sú študenti Katedry grafiky a iných médií a Katedry reštaurovania na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (VŠVU). Celkovo sa ich do projektu zapojilo dvadsaťjeden. Témou bolo cestovanie. Podujatie potrvá do konca tohto týždňa.

Myšlienka zorganizovať výstavu vznikla zhruba pred rokom. Riaditeľku GĽF Zuzanu Gažíkovú zaujali dve čísla komiksového časopisu Pomimo, vytvorené študentmi Katedry grafiky a iných médií VŠVU. „Zistila som, že ho vydávajú len v minimálnom náklade a sami sa naň skladajú. A tak som im ponúkla možnosť spraviť výstavu, na ktorú by sme prilákali aj mladých návštevníkov a tiež by sme im pomohli vydať tretie číslo časopisu ako katalóg k výstave vo väčšom počte. Dostal by sa tak k verejnosti,“ vysvetľuje Gažíková.

V galérii sú vystavené nielen najnovšie práce študentov, ale aj tie, ktoré boli zverejnené v predošlých vydaniach časopisu. Spomínané tretie číslo vyjde v máji – po schválení grantu, o ktorý požiadal spoluorganizátor výstavy – občianske združenie Spoločnosť Kolomana Sokola. Zatiaľ je k dispozícii len jeho maketa.

Výstava je interaktívna a všestranne zameraná

Expozíciu tvoria komiksy a návrhy na obálku časopisu. Technika nebola limitovaná, nachádzajú sa tu kresby a maľby vytvorené ručne i na počítači. „Obrázky zaujmú predovšetkým kvalitou umeleckého prevedenia a rôznorodým použitím techník,“ zdôrazňuje návštevník Dodo. Adolescent Maroš vidí nevýhodu výstavy len v jednom. „Za to vstupné mohli byť na obrázkoch aj nahé ženy.“ Jeden z organizátorov a tvorcov výstavy Dávid Marcin považuje za problém nízku účasť na vernisáži.

Riaditeľka galérie hovorí, že celkovo sú reakcie na podujatie pozitívne. Výstava oslovila najmä mladých ľudí. Krátko po vernisáži sa uskutočnilo stretnutie autorov so žiakmi zo Školy úžitkového výtvarníctva (ŠÚV). „Išlo o prezentáciu toho, čo je to komiks, aká je jeho história a vývoj vo svete aj u nás. Robili to celé študenti, čiže jazykom blízkym stredoškolákom,“ uvádza Gažíková. „Akcia so žiakmi ŠÚV sa niesla v priateľskej atmosfére, hoci som od nich očakával vyššiu aktivitu. Som si však istý, že sa nám podarilo predať zopár zaujímavých informácii našim mladším kolegom,“ vyjadruje sa Dávid Marcin. Na komiks sa zameriavali aj iné sprievodné aktivity GĽF, napríklad Rodinné stredy, kde galerijní pedagógovia hravou formou predstavili komiks najmenším.

Podujatie však podľa Gažíkovej môže obohatiť aj staršiu generáciu. „Uvedomia si, že pod vizuálne umenie patria nielen klasické druhy ako maľba, plastika, grafika, fotografia prípadne objekt, inštalácia či videoart, ale dnes už celkom regulárne aj médium komiksu. Tiež sa dozvedia, čím žije súčasná mladá generácia. Možno sa im podarí preniknúť do sveta mladých ľudí a zistia, že keď ich niečo zaujme, dokážu pre to spraviť veľmi veľa a sú v tom naozaj dobrí,“ uzatvára.

Anna Šenkeríková

Foto: facebook.comPridaj komentár