Komunálne voľby 2014 : Pokles kandidátov obecných a mestských zastupiteľstiev pod Tatrami.

Voľby do obecných a mestských zastupiteľstiev a tiež voľby starostov a primátorov sa budú konať 

  1. Novembra 2014.Volebné miestnosti budú otvorené od 7:00h do 20:00

Jesenné voľby do orgánov samosprávy obcí sa na Slovensku uskutočnia 15.Novembra. Právo voliť do týchto orgánov obcí majú obyvatelia Slovenskej republiky, ktorí majú v obci , v mestskej časti Slovenska trvalý pobyt a najneskôr v deň volieb dovršia 18 rokov veku. Miestne volebné komisie už 1. Októbra zaregistrovali uchádzačov o kreslá primátorov, starostov a tiež miestnych poslancov. Obyvatelia obcí už mohli obdržať zoznamy poslancov, starostov ktorý sa uchádzajú o miesta starostov, poslancov, primátorov.

Mesto Poprad

Komunálne voľby sa už nezadržateľne blížia. O pár dní  budeme voliť primátorov či starostov. Zisťovali sme aký záujem je o tieto fleky v obciach v našom volebnom obvode.

Vo volebnom obvode Poprad je 61 miesta obcí, v ktorých si budeme vyberať nových primátorov a starostov. Najviac uchádzačov o tento post má Svit a obed Hranovnica, kde je až po 9kandidátov.Naopak Spišský Hrhov, Švábovce, Vikartovce, Doľany majú len po jednom. Podľa štatistík sa účasť na voľbách veľmi znížila. Či už hovoríme o občanoch ktorý  už chodia voliť v menších počtoch ako niekedy ale aj záujem o pozície starostov, primátorov a poslancov sa rapídne znížil.

Taktiež sme zisťovali aké  názory ,na komunálne voľby majú ľudia v miestnych Podtatranských obciach.

V malej Podtatranskej dedine Hôrka zo 126 obyvateľmi sa ľudia počas blížiacich komunálnych volieb obávajú že sa zopakuje situácia spred štyroch rokov. Volebnú miestnosť zaplnilo počas volieb minimum obyvateľov. Ďalším problémom je že v stanovenom termíne sa našli len traja kandidáti na starostu a a päť poslancov obecného zastupiteľstva.

„Tým že som nepodal moju opätovnú kandidatúru, v dobrom slova zmysle som chcel vyprovokovať spoluobčanov. Dúfal som že sa nájde niekto iný, ale táto predstava bola mylná. Keď nekandidujem ja nemal kto dať do kopy ani len potrebné formality.“ Uviedol starosta Vladimír Boška.  Okrem nezáujmu občanov ho do ďalšieho pôsobenia v samospráve odrádza najmä pretvávajúca nevšímavosť štátnych inštitúcií.

„Po vyčerpávajúcich troch volebných obdobiach na nepostačujúci tretinový úväzok mám toho dosť a rád by som svoju stoličku posunul inému kandidátovi.“ Dodal na záver starosta obce.

V tejto dedine prevláda staršia generácia ľudí. Stretli sme sa v rôznymi názormi, ale aj s odpoveďou že sa na voľbách vôbec nezúčastnia.

„Nevidím dôvod prečo by som mal ísť voliť, situácia v našej obci sa nezmení, keďže nie sú financie, ktoré by pomohli obci. Máme dobrého starostu a veríme že to zvládne aj po ďalšie roky.“

Obyvateľ obce Hôrka Ján 56.rokov

„Voliť určite pôjdem, spomedzi kandidátov na starostov našej obce mám už asi svojho favorita. Musíme dať aj šancu iným aby pomohli a splnili svoje plány, ktoré určite len pomôžu obyvateľom aby sa vo svojej obci cítili dobre.“

Obyvateľka obce Jánovce Magdaléna 43.rokovPridaj komentár