Komunita Cenacolo pomáha nielen ľuďom závislým na drogách

V rámci aprílového cyklu praktických prednášok Katedra psychológie FF KU pripravila prednášku Od závislosti k slobode. So svojim osobným svedectvom na nej vystúpil člen komunity Cenacolo, Matej (33, Slovensko). Prednášky sa zúčastnil ďalší člen komunity, Piotrek (24, Poľsko). 

Matej pochádza z rodiny alkoholika. Celé jeho dni boli o hraní počítačových hier, návšteve diskoték a alkohole. Dostal sa do bodu života, keď zistil, že jeho život nemá zmysel a tak sa dostal k psychológovi, ktorého navštevoval dva roky.

Prednáška: Od závislosti k slobode - Matej, Komunita Cenacolo

(Matej, Komunita Cenacolo, Zdroj: T2.sk)

„Nikdy ma do ničoho nenútil, bol to prvý človek, ktorý ma počúval a chcel mi dobre. Riešil som s ním problémy, ktoré som neriešil ani s rodičmi,“ hovorí Matej. Prešli dva roky, ale nič sa nezmenilo. Vtedy si povedal: „Bože ja neviem, či naozaj existuješ. Ak si, sprav ma šťastným, lebo kamaráti ani počítače mi to nevedia dať,“ pokračuje vo svojom svedectve.

Stretol dievča, ktoré ho zaviedlo do komunity Cenacolo. Povedala mu, že tá komunita je pre narkomanov. Keďže on nikdy drogy nebral, zaumienil si, že ho tam nikto nedostane. Po nejakom čase opäť počul o tejto komunite v Medžugórii.

Táto komunita je známa aj tým, že ponúka možnosť mladým ľuďom, aj takým ktorí nemali problémy s drogami, žiť určitý čas v niektorých z jej domov (pozn.: na Slovensku je iba jeden v Kráľovej pri Senci), aby znovu objavili alebo spoznali zmysel života.

Prednáška: Od závislosti k slobode, Komunita Cenacolo

(Prednáška: Od závislosti k slobode, Zdroj: T2.sk)

Členovia komunity Matejovi ukázali, že existujú aj iné hodnoty, aké dovtedy poznal. Predtým jeho život bol jedna troska. Svoj život ničil aj tým, že utekal pred problémami. Dnes je šťastný a jeho život vyzerá úplne inak. „Nemôže sa niečo stvoriť bez toho aby to bolo chcené,“ dodáva Matej.

Piotrek, ďalší člen komunity Cenacolo, vstúpil do komunity z úplne opačných dôvodov ako Matej. Pochádza z ortodoxnej kresťanskej rodiny, no v 15-tich rokoch sa prvýkrát stretol s drogou a stal sa na nej závislým. Jeho motiváciou vstúpiť do komunity bolo zachrániť priateľku a dieťa, no v prvom rade cítil, že má problém s drogami, tak sa to rozhodol riešiť. „Závislosť, to sú naše rituály. Boli momenty, keď som si vzal drogu, potom som išiel zarábať peniaze a myslel som si, že to mám pod kontrolou. Ale prišiel moment, že som nemal drogu a zrazu som bol nešťastný. Bral som drogy typu amfetamín a efedrín, ktoré ma povzbudzovali do života. Keď som ich nemal, bol som v depresii, na dne a nechcelo sa mi žiť. Chcel som sa aj zabiť, ale nikdy sa mi to nepodarilo a teraz si myslím, že to bola Božia moc,“ svedčí Piotrek.

„Vzal som trojnásobnú dávku a aj napriek tomu som prežil,“ pokračuje vo svojom svedectve ďalej. Bolo to obdobie, keď sa dozvedel, že má tehotnú priateľku. Vtedy si povedal, že prestane predávať drogy, zruší všetky kontakty. Mal túžbu byť jej oporou, dobrým otcom. „Narkomani majú rôzne túžby, ale nerobia pre ich naplnenie potrebné kroky,“ dodáva Piotrek. Vstúpil do komunity ani nevie ako. Tvrdí: „My nie sme závislí na nejakej droge, alebo alkohole, my sme závislí v tú chvíľu na to, že nemusíme riešiť svoj problém.“ V komunite nič z toho nemal, aby mohol uniknúť. Bol čistý a vtedy videl aké chyby vo svojom živote urobil. Začiatok pobytu v komunite bol pre neho veľmi ťažký, pretože sa dostavili abstinenčné príznaky. Úľava prišla, až keď sa ľudia v komunite začali s ním modliť.

„Predtým som chcel mať drogu, alebo vzťah, aby som sa cítil lepšie a tak to aj skončilo. Ale keď niekomu slúžim alebo mu pomôžem, cítim sa ľahký, slobodný, čo som predtým nikdy necítil.“ Je to prostredníctvom modlitby, cez vzťah s Bohom, ktorý v minulosti vnímal skôr ako tradíciu. Teraz vním a prežíva vzťah s Bohom inak. „Som stále na ceste a idem ďalej,“ dodáva Piotrek.

www.T2.SK_009

(Piotrek, Komunita Cenacolo, Zdroj: T2.sk)

Tomáš (21), študent pedagogickej fakulty: „Pre mňa to boli dve hodiny strateného času, nechcem však odsudzovať túto komunitu. Možno to naozaj niekomu pomôže.“

Úplne opačného názoru je však Veronika(20), študentka filozofickej fakulty: „Veľmi sa mi páčila táto prednáška. O tejto komunite som už niečo počula, ale nevedela som o živote v nej, ako som sa tu dnes dozvedela. Je to super, že existuje niečo také pre ľudí na okraji spoločnosti.“

Viac informácií o Komunite Cenacolo na:

http://www.cenacolo.sk/index.phpPridaj komentár