Komunizmus bol ako domček z kariet

Do všetkých regiónov na Slovensku postupne prichádza Festival slobody, ktorý pripomína 25. výročie Nežnej revolúcie a pád Železnej opony. Nenásilný zánik komunistického režimu bol výsledkom politických a spoločenských zmien.

RUŽOMBEROK. 25. výročím Nežnej revolúcie si pripomíname udalosti, ktoré sa diali v bývalom Československu. Cieľom bolo odstrániť komunistický režim a vládu jednej strany, čo spôsobilo prechod k demokracii. Festival ponúkal pohľady pracovníkov Ústavu pamäti národa (ÚPN) na rozpad vtedajšieho zriadenia spoločnosti.

„Spomínam si na odvážny prípad jednej rodiny, ktorá bojovala proti komunizmu. Táto rodina skonštruovala balón, pomocou ktorého chceli preletieť bariéru oddeľujúcu rodičov, starých rodičov, bratov a sestier. Ten ich však neudržal a zrútil sa,“ povedal predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák. „Túto tragédiu prežilo len sedemročné dievčatko v ochrannom náručí svojej matky,“ doplnil jeho kolega z ÚPN Peter Jašek.

Charakteristikou komunizmu je prenasledovanie ľudí akéhokoľvek vierovyznania a tvrdé presadzovanie ateizmu. V jeho období vznikla myšlienka, že každý by sa mal podieľať na spoločnom vlastníctve. Pád Berlínskeho múru znamenal pád komunizmu a príchod nového slobodného režimu.

Podľa pracovníkov ÚPN je pripomínanie týchto udalostí potrebné aj v súčasnosti. „Vtedy to bolo o tom, aby sa ľudia báli povedať svoj názor a aby boli ticho. Príde mi ako nonsens, že sa ma študenti pýtajú, či sa nebojím takto otvorene o takých veciach hovoriť. Dnes? Dvadsať rokov po, keď žijeme v slobodnom štáte?“ rozhorčene reagovala Magda Vášaryová. Je jednou z účinkujúcich v dokumente pre tých, ktorí nikdy nezabudli a nezabudnú.

Organizátorom Festivalu slobody je Ústav pamäti národa, ktorého hlavným partnerom je Európska sieť Pamäť a Solidarita. Okrem Svetového dňa slobody si pripomíname aj Medzinárodný deň proti fašizmu a antisemitizmu.

– Alexandra Jurišová



Pridaj komentár