Kreatívne v múzeu

Liptovské múzeum v Ružomberku aj v roku 2016 pokračuje v kreatívnych pondelkoch. Cyklus tvorivých dopoludní prebieha už šiesty rok a teší sa veľkej obľube najmä u seniorov. Prístupný je však celej verejnosti. Aj študentom.

Nepárne pondelky majú názov Múzeum pre seniorov, keďže prvotnou myšlienkou bolo osloviť ľudí vo vyššom veku. „Zúčastnení a najmä noví záujemcovia tu majú možnosť dozvedieť sa niečo o múzeu a tiež prezrieť si vždy jednu expozíciu, prípadne aktuálnu výstavu. Raz za čas sa môžu v rámci tohto posedenia zúčastniť aj na prednáške niektorého odborného pracovníka múzea,“ uvádza kultúrno-výchovná pracovníčka Liptovského múzea Ľubica Drusková. Párne pondelky sa nazývajú Kreatívne v múzeu.

V oboch prípadoch ide o tvorivé dielne pre verejnosť, teda pre všetkých, ktorí sa chcú a môžu pravidelne stretávať, tvorivo realizovať, prípadne aj vzdelávať.

Tento rok si účastníci budú môcť vyskúšať rôzne umelecké techniky. „Nakoľko  nám pribúdajú stále noví a noví záujemcovia nielen z okresu Ružomberok, ale aj z okresu Dolný Kubín či Liptovský Mikuláš, budeme okrem nových techník ako napríklad powertex, s ktorým sme ešte nepracovali, opakovať studený porcelán,  papierové pletenie, pletenie z pedigu, prácu  drôtom, s moosgummou,  kanzashi, kumihimo, falošný patchwork, shamballa, soutache a tak ďalej,“ vymenúva Ľubica Drusková.

Kreatívne pondelky sú síce určené pre všetkých, no keďže sa konajú doobeda – od 9. do 11. hodiny – len zriedka sa ich zúčastnia žiaci či študenti. Je tu však prijateľná alternatívna aj pre nich. „Pre školy  ponúkame rôzne  tvorivé dielne, ktoré sú na objednávku. Môžu byť v dopoludňajších hodinách, ale aj popoludní. Preto je potrebné sa vopred prihlásiť a dohodnúť sa, ktorú tvorivú dielňu by chceli absolvovať. Toto je v prípade školskej skupiny. Dá sa to urobiť aj pre jednotlivcov, ale musí ich byť aspoň 10,“ vysvetľuje Ľubica Drusková.

Anna Patková

foto: www.ruzomberok.skPridaj komentár