Kto povedie KDH do nových parlamentných volieb?

Kresťanskodemokratické hnutie bude čeliť v sobotu 17. marca voľbe predsedu strany. Celoslovenský snem hnutia sa uskutoční v Ružomberku.

ŽILINA 14. marca –  Prvú protikandidatúru vyhlásil súčasnému predsedovi Alojzovi Hlinovi poslanec Nitrianskeho samosprávneho kraja Miroslav Hatala ešte v novembri 2017. To, že je oproti ostatným kandidátom najmenej známy, môže kompenzovať jeho dlhoročnou praxou v strane. Znalosťou straníckych štruktúr a problémov však podľa denníka Postoj nezaručuje skúsenosť s „veľkou politikou“.

Ako druhý kandidát sa postavil pred Hlinu Richard Vašečka. Ten prišiel do KDH z hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti vo februári, kedy aj odstúpil z postu predsedu poslaneckého klubu OĽaNO. V súčasnosti ho vystriedala poslankyňa Veronika Remišová.

Vašečka by mal pritiahnuť nové hlasy

„Sme v náročnom zápase, ktorý ma svojimi prostriedkami a srdnatou bojovnosťou prekvapuje. Vnútrostranícky si to však vysporiadame,“ ozrejmil Alojz Hlina na diskusií Občianskeho združenia Proti korupcií venovanej vražde investigatívneho novinára v Žiline. Moderátorka Vanda Tuchyňová sa spoločne s opozičnými poslancami Karolom Galekom (SaS), Jánom Budajom (OĽaNO) a mimoparlamentného Alojza Hlinu viedla dialóg o dôsledkoch vraždy Jána Kuciaka. Keďže v najbližšej dobe končí Hlinovi funkčné obdobie v strane, položila mu otázku, či má Hlina pred sobotným snemom KDH trému. „Mám pred tým rešpekt a pokoru,“ odpovedal.

Podľa neoficiálnych výskumov si viac ako 59% respondentov myslí, že lepším vodcom ako Hlina, by bol Richard Vašečka. Ten získal v roku 2016 v parlamentných voľbách viac ako 25-tisíc preferenčných hlasov. Ak by získal mandát predsedu očakáva sa, že tieto hlasy by v parlamentných voľbách pritiahol do KDH.

Sen o predčasných voľbách

Riziko nastáva práve pri súčasnej politickej situácii na Slovensku. Vládna kríza pretrváva a opozičné strany spoločne s koaličnou stranou Most-Híd sú za predčasné voľby. Tým sa nebráni ani Slovenská národná strana. V pondelok 19. marca bude parlament hlasovať o vyslovení nedôvery vlády a tým pádom aj o predčasných voľbách. Tie by sa však mohli zvolať najmenej 110 dní po vyhlásení, čo vychádza na júl tohto roku. Parlamentné voľby cez letné prázdniny sú však málo pravdepodobné, a tak by sa konali asi najskôr v septembri. „Pre Slovensko by bolo dobré, keby boli predčasné voľby, aj keby boli na jeseň,“ uviedol Hlina, ktorý ďalej vyzýva opozíciu na jediné možné riešenie a tým sú podľa predsedu kresťansko-demokratického hnutia predčasné voľby. Keďže do predvolebnej kampane bude viesť KDH už nový predseda, je to nebezpečné ak by Alojz Hlina nebol znovuzvolený. Môže nastať rozvrat v strane, ktorý by sa do volieb nemusel utriasť a mohol by stáť hnutie dôležité hlasy na opätovné vniknutie do parlamentu.

Juraj BrezániPridaj komentár