Kto zbiera v Ružomberku veci pre utečencov?

Od stredy prebieha na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku (FF KU) zbierka vecí pre utečencov z Iraku. Priniesť môžete náradie, elektroniku, hračky alebo domáce potreby. Dôležité je, aby boli predmety funkčné.

Myšlienka materiálnej pomoci azylantom vznikla počas nedávnej diskusie s humanitárnym aktivistom a fotografom Antonom Fričom, ktorú usporiadala Katedra politológie. Následne fakulta zareagovala na výzvu organizácie Pokoj a dobro – pomoc utečencom, ktorá informovala o tom, čo iracké rodiny aktuálne potrebujú.

„Zatiaľ zbierku realizujeme skúšobne do 22. marca, ak však bude ohlas darcov a záujem zo strany organizácie Pokoj a dobro, môže sa kedykoľvek urobiť ďalšie kolo,“ uvádza koordinátorka zbierky Zuzana Mikulášová.

Darcovia môžu veci priniesť každý pracovný deň medzi siedmou hodinou ráno a pol treťou popoludní do kancelárie F402 v budove FF KU. V neskorších hodinách je možné odovzdať veci na vrátnici. „Ak ide o elektroniku, je lepšie nechať ju na recepcii budovy a my ju už následne uskladníme,“ dopĺňa Mikulášová.

V priebehu dvoch dní sa do zbierky zapojili len učitelia. „Zatiaľ priniesli súpravu šálok a podšálok, poháre, baterku, hračky,“ vymenúva Mikulášová a dodáva: „Som presvedčená, že najbližšie dni pribudnú ďalšie potrebné veci.“

Študenti myšlienku zbierky hodnotia pozitívne. Problém vidia v slabej propagácii projektu. „Ja som o zbierke nič nevedela, nevidela som ani žiaden plagát, takže je to pre mňa neznáma udalosť. Je pekné, že sa to organizuje, len ak chcú naozaj niečo vyzbierať, mali by to aj dostatočne spropagovať,“ vysvetľuje študentka Nikoleta. „Netušil som, že niečo také prebieha, ale nápad dobrý. Darovať nejakú z vecí by nemuselo zruinovať ani nás, študentov,“ pridáva sa Martin.

Viac informácií o zbierke nájdete na webe fakulty.

Pokoj a dobro – pomoc utečencom je slovenská humanitárna organizácia, ktorá vytvára materiálne, sociálne a právne podmienky pre utečencov. Zabezpečuje tak ich presídlenie na Slovensko a spoločenskú integráciu.

 

Anna Šenkeríková

Foto: www.pokojadobro.eu



Pridaj komentár