KU v Ružomberku súcití s Ukrajinskou katolíckou univerzitou

Rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku (KU) Tadeusz Zasępa kondoloval rektorovi Fr. Bohdanovi Prachovi k úmrtiu jedného z vyučujúcich Ukrajinskej katolíckej univerzity.

Úprimnú sústrasť vo svojom mene, ako aj v mene univerzity, pedagógov, zamestnancov a študentov vyjadril rektor KU kondolenčným listom rektorovi Ukrajinskej katolíckej univerzity.  Počas ukrajinských nepokojov zomrel jeden z jej pracovníkov Bohdan Solchanyk.

„O úmrtí  Bohdana Solchanyka som sa dozvedel prostredníctvom internetu a hneď som si pomyslel, že naša univerzita musí zareagovať. Stala sa veľká nespravodlivosť,“ opisuje situáciu T. Zasępa, ktorý pedagóga osobne poznal a, ako sám hovorí, dobre vychádza aj s rektorom ukrajinskej univerzity a jej zamestnancami. V liste ho  uistil o „duchovnej blízkosti počas týchto – pre Ukrajinu zvlášť nepokojných – časoch.“ Vyjadril tiež podporu v modlitbe za mier a pokoj pre našich východných susedov.

Bohdan Solchanyk pracoval na katedre moderných dejín Ukrajiny Ukrajinskej katolíckej univerzity v Ľvove. Zastrelili ho počas nepokojov na kyjevskom Námestí nezávislosti.

„Prajeme Ukrajine všetko najlepšie, aby sa ľudia dočkali toho, čo chcú dosiahnuť,“ povedal T. Zasępa. Dal tiež do pozornosti charitatívnu organizáciu Caritas, ktorá organizuje zbierku pre ukrajinských demonštrantov, a vyzval študentov, aby sa takouto cestou zapojili do ich podpory.

Ukrajinské ministerstvo vnútra zverejnilo, že od 18. do 20. februára zomrelo pri nepokojoch v krajine najmenej 77 ľudí a 577 bolo zranených.

foto: internetPridaj komentár